"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Prima vizită a Președintelui României, Excelența Sa Domnul Klaus Werner Iohannis, la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în cadrul primei vizite de stat în Republica Italiană

 

 

În perioada 14-17 octombrie 2018, Președintele României, Excelența Sa Domnul Klaus Werner Iohannis, efectuează o vizită de stat în Republica Italiană.

Vizita Domniei Sale are loc în cadrul Centenarului Marii Uniri și al aniversării a 10 ani de Parteneriat Strategic Consolidat între România și Republica Italiană și are ca element particular faptul de a fi prima vizită de stat a unui președinte al României în Republica Italiană în ultimii 45 de ani.

Vizita de stat a Președintelui României a debutat duminică, 14 octombrie 2018, la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Excelența Sa domnul Klaus Werner Iohannis, însoțit de soția Sa, Doamna Carmen Iohannis, fiind întâmpinați de gazda întâlnirii, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania.

După tradiționala întâmpinare cu pâine și sare, oferite Oaspeților de copii îmbrăcați în straie tradiționale românești, urmată de vizitarea Paraclisului Episcopal „Adormirea Maicii Domnului” din incinta episcopiei, a avut loc o întrevedere în salonul oficial al Episcopiei, la care au participat și reprezentanți ai bisericilor române istorice, Romano-catolică și Unită cu Roma, Greco-catolică, în spiritul bunei colaborări a înaintașilor noștri, care, în urmă cu 100 de ani, au făurit împreună Marea Unire de la Alba Iulia.

La întrevedere au mai participat și Excelența Sa, Domnul George Gabriel Bologan, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Republica Italiană, și Excelența Sa, Domnul Petru Zapîrțan, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României pe lângă Sfântul Scaun și Ordinul Suveran de Malta, precum și Domnul Consilier prezidențial Sergiu Nistor de la Departamentul Cultură, Culte și Centenar al Administrației prezidențiale și Domnul Consilier prezidențial Bogdan Aurescu de la Departamentul Politică Externă al Administrației prezidențiale.

La finalul vizitei, Președintele României, Excelența Sa Domnul Klaus Werner Iohannis, a semnat în „Cartea de onoare”, cu ocazia acestei prime vizite a Excelenței Sale la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și a dăruit sediului Episcopiei un steag al României. Același dar a fost oferit și reprezentanților bisericilor istorice Romano-catolică și Unită cu Roma, Greco-catolică, prezenți la eveniment.