"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Cateheză despre ”moșii de toamnă„ la Canicatti

După terminarea slujbei laudelor duminicale și a Sfintei Liturghii în Casa socială ”Sfânta Filofteia” a parohiei Canicatti din Protopopiatul Misionar Sicilia, într-un spațiu neîncăpător, Duminică 04 noiembrie, a fost prezentată o cateheză ”pe viu” ținută celor mari și celor mici de către părintele Daniel cu ocazia pomenirii celor răposați în ziua numită ”moșii de toamnă”.

Micuții și tinerii noștri au aflat care este semnificația fiecărui element liturgic din slujba Parastasului: pâinea, coliva de grâu, vinul, lumina și tămâia împreună cu importanța săvârșirii acestei slujbe pentru cei adormiți.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2599776