"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul protopopiatului Piemonte II Sud în parohia Pinerolo | PS Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei, protopopiatul Piemonte II Sud și-a prăznuit astăzi, 8 noiembrie 2018, pentru prima dată ocrotitorii, pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită în biserica parohiei "Sfântul Voievod Ștefan cel Mare" din Pinerolo de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul vicar al Episcopiei noastre, înconjurat de un sobor de preoți din protopopiatul Piemonte II Sud.

După Sfânta Liturghie Preasfințitul Părinte Atanasie a hirotesit întru protoiereu pe Preacucernicul Părinte Catalin Zaharie de la parohia Alba, înmânându-i totodată gramata episcopală și însemnele rangului primit: crucea pectorala și bedernița.

În cuvântul de învățătură, ierarhul a îndemnat pe preoți dar și pe credincioși să stăruie în ascultare și împreună lucrare luând aminte totdeauna la Sfinții Arhangheli și să îmbine totdeauna dreptatea cu blândețea și iubirea.

 

Pr. Ciprian Ghizila

Pinerolo