"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul Parohiei "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Asola și Castiglione delle Stiviere, Protopopiatul Lombardia 1

Marți, 13 noiembrie, Parohia Asola din Protopopiatul Lombardia 1 și-a sărbătorit hramul, onorându-și Sfântul ocrotitor, pe marele Ierarh al Bisericii, Sfântul Ioan Gură de Aur. Prăznuirea a avut loc în biserica filiei Castiglione delle Stiviere a acestei parohii păstorite de Preacucernicul Părinte Ciprian Onuță. S-a săvârșit mai întâi Sfântul Maslu în sobor, apoi Părintele Doru Fuciu de la Cremona a dat citire referatului dedicat implicării ierarhilor Sfintei Biserici Ortodoxe în detaliile Unirii celei Mari, al cărei centenar îl vom sărbători peste câteva zile. În încheiere, așa cum este frumos de hram, cler și credincioși au stat la o masă a prieteniei, căci "ce este mai bun și mai frumos decât a rămâne frații împreună?", cum zicea Psalmistul David.. Mulțumim Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur pentru tainicele binecuvântări pe care le dăruiește Parohiei care îi poartă numele, Părintelui paroh Ciprian și nu în ultimul rând, Preasfințiților noștri Ierarhi care se îngrijesc ca bucatele duhovnicești să nu lipsească niciunui credincios român de credință ortodoxă!

           A consemnat responsabilul mass-media al Protopopiatului Lombardia 1, preotul Sorin  Croitoru de la Mantova

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2459236