"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Un nou slujitor al Sfântului Altar hirotonit la Parohia „Botezul Domnului” din Monterotondo

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, miercuri, 5 decembrie 2018, la prăznuirea Sfântului Cuvios Sava cel Sfințit și a celor împreună cu dânsul, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia „Botezul Domnului” din Monterotondo.

La momentul potrivit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit întru diacon pe ipodiaconul Andrei Sfredel, pe seama parohiei gazdă. Preasfințitul Părinte Atanasie a adresat un cuvânt în care a punctat că acest moment încununează opera liturgică de până acum a noului hirotonit, ca dirijor al corului parohial, dar și implicarea acestuia în activitatea social-filantropică, prin asistența oferită săptămânal deținuților de la penitenciarul Rebibbia din Roma și prin mesele organizate pentru persoanele nevoiașe.

La final, toți cei prezenți au participat la o agapă frățească.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2568218