"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Festivalul „Colindul sfânt și bun”, al Protopopiatului Triveneto 1

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, duminică 02 decembrie 2018, în parohia Sf. Ioan Cel Milostiv din San Donà di Piave a avut loc cea de a V-a ediție a Festivalul „Colindul sfânt și bun”, al Protopopiavului Triveneto 1.

La acest eveniment au participat următoarele parohii: Venezia 1, Belluno, Noale, Feltre, Dolo, Mirano, Asolo, Moliano Veneto, Treviso și San Donà Di Piave.

Concertul de colinde a început cu rugăciune, după care s-a cântat Imnul României și al Moldovei.

Părintele Protopop Avram Matei și Pr. Florin Cherecheș au deschis festivalul cu un cuvântul de bun venit. Apoi, Părintele Protopop a prezentat importanța colindelor, ele fiind o manifestare vie a credinței noastre în întruparea Domnului spre mântuirea neamului omenesc.

La acest eveniment a fost prezent excelența sa domnul Cosmin Victor Lotreanu, consulul general al României la Trieste, care a adresat un scurt cuvânt celor prezenți.

Fiecare parohie a prezentat câteva colinde populare, corale și psaltice, iar copii au recitat poezii despre Naștere Domnului și Marea Unire. Colindătorilor s-a înmânat diploma de participare și un cadou pregătit de parohia gazdă.

Mulțumim parohiilor participante, preoților, onoratelor doamne preotese, tuturor colindătorilor și ostenitorilor!

Concertul de colinde s-a încheiat cu o agapă frățească pregătită de credincioși parohiei.

Slavă Lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2459070