"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vizită arhierească în Parohia „Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou din Basarabi" din localitatea Budrio

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă seara, la ceas de vecernie, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a poposit în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou din Basarabi" din localitatea Budrio.

În cuvântul de învățătură rostit la finalul Vecerniei, Preasfințitul Părinte Atanasie i-a îndemnat pe toți cei prezenți să fie recunoscători lui Dumnezeu pentru toate binefacerile, iar întâi de toate să aducă laudă și slavă Domnului, încredințați fiind că în puterea lui Dumnezeu stă toată viața și toată nădejdea noastră. Pe aceste principii de bună viețuire duhovnicească, creștinul se regăsește și își descoperă adevărata sa chemare, aceea de a se întoarce în bucuria Domnului, întru Împărăția Sa.

Preacucernicul Părinte Saul Șoptică-Vid, parohul comunității, i-a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru bucuria pricinuită prin slujirea în mijlocul credincioșilor parohiei.

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie i-a binecuvântat pe toți cei prezenți, dăruindu-le câte o iconiță.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!