"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul parohiei Sfântul Antonie cel Mare din Lucca

Cu ajutorul lui Dumnezeu și în acest an am cinstit prăznuirea Sfântului Preacuviosului Părinte Antonie cel Mare, ocrotitorul parohiei noastre. Momentele de rugăciune dedicate hramului au fost în număr de trei:

- Vecernie și Acatist, slujite în sobor de preoți, în seara ajunului pomenirii Sfântului Antonie cel Mare;

- Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, slujită în sobor de preoți, în ziua pomenirii Sfântului Antonie cel Mare;

- Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în ziua de Duminică - 20 ianuarie 2019, urmată de programul artistic prezentat de copiii, adolescenții și adulții din parohie în cadrul prânzului comunitar organizat cu această ocazie.

Serbarea desfășurată în după-amiaza zilei de Duminică a cuprins poezii, cântece și dansuri prin care a fost elogiat satul românesc. De asemenea, credincioșii prezenți (din parohia noastră și din parohiile învecinate) s-au bucurat și de un moment prezentat de două interprete de folclor din România.

La mulți ani, parohiei Sfântul Antonie cel Mare din Lucca!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2654706