"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Zece ani de existență a Parohiei „ Sfântul Ierarh Ghelasie de la Râmeț” din Rimini | Prima vizită arhierească în noul lăcaș de cult

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în seara zilei de duminică, 20 ianuarie 2018, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba Vecerniei în noul lăcaș de cult al Parohiei „Sfântul Ierarh Ghelasie de la Râmeț” din Rimini, achiziționat în anul 2018. Cu această ocazie au fost marcați și zece ani de existență ai Parohiei.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie i-a încurajat pe credincioși să continue frumoasa lucrare în sânul Parohiei, alături de părintele paroh, râvna și jertfa concretizată prin achiziția propriului lăcaș de cult fiind doar o cărămidă în viața noastră duhovnicească, în care punctul culminat o constituie întâlnirea noastră cu Domnul, întru Împărăția Sa.

La eveniment a participat doamna Daniela Maria Dobre, Consulul general al României la Bologna, alături de alți reprezentanți ai autorităților locale și religioase.

Cei zece ani de existență ai parohiei au fost marcați și în mod vizual, printr-un film retrospectiv în care s-au derulat momentele esențiale din viața acesteia.

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie i-a binecuvântat pe toți cei prezenți.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2654688