"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Îndoită bucurie pentru credincioșii Parohiei „Nașterea Maicii Domnului” din San Damiano d'Asti

Duminică, 3 februarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din San Damiano d'Asti, alături de părintele paroh Cătălin Mandici.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a îndemnat pe credincioși la milostenie, doritorul de Dumnezeu, Zaheu vameșul fiind model de reînnoire duhovnicească, cel ce Îl primește pe Domnul în casă cu sinceritate, cu smerenie și cu pocăință dobândind mântuire.

Bucuria slujirii arhierești a fost îmbogățită și de sfințirea, de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, a Iconostasului și a lucrărilor realizate spre înfrumusețarea bisericii.

S-au adus mulțumiri Preasfințitului Părinte Atanasie și reprezentanților autorităților locale, pentru împreună colaborare, toți cei prezenți bucurându-se la final la agapa frățească pregătită de gospodinele parohiei.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2648700