"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Manifest interreligios al drepturilor în perioada finală a vieții

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei s-a alăturat unui proiect sanitar inițiat de către Agenția Sanitară Locală Roma 1 (ASL Roma 1), împreună cu Universitatea Catolică ”Sacro Cuore” și Tavolo interreligioso din Roma. Proiectul a avut în vedere alcătuirea și editarea unui document (”manifest”) interreligios care să enunțe o serie de drepturi pentru pacienții care se află în ultimele zile de viață. Aceste drepturi, dincolo de terapia medicală, prevăd respectarea demnității umane, asigurarea asistenței spirituale proprie fiecărui pacient și a practicilor religioase personale înainte și după moarte, indiferent de apartenența religioasă și etnică.

La evenimentul semnării acestui ”Manifest interreligios al drepturilor în perioada finală a vieții”, care a avut loc la Complexul monumental din cadrul spitalului Santo Spirito din Roma, a participat și Ministrul sănătății, D.na Giulia Grillo, precum și reprezentanți ai mai multor instituții religioase prezente pe teritoriul italian și ai unor organizații laice și de voluntariat din Roma.

 

Pr. Ilie Ursachi

 

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2719953