"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Slujire arhierească în Parohia „Sfinții Neofit și Meletie” Valeggio sul Mincio

Sâmbătă, 9 februarie 2019, cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul comunității din Parohia Ortodoxă cu hramul ,,Sfinţii Neofit şi Meletie”, din orașul Valeggio sul Mincio, unde a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi, slujba Aghiazmei, Taina Sfântului Maslu, apoi a inaugurat biserica și a binecuvântat lucrările de amenajare realizate pentru înfrumusețarea acesteia.

Preasfinţitul Părinte Atanasie le-a vorbit credincioşilor despre faptul că Dumnezeu le-a ascultat rugăciunea şi a binecuvântat localitatea Valeggio sul Mincio cu o parohie ortodoxă, unde să se săvârşească Sfintele Taine. În cuvântul său de învăţătură a asemănat credincioşii cu cei 70 de apostoli ai Mântuitorului, rugându-i, ca atunci când sunt în deznădejde să se gândească la faptul că sunt trimişii lui Dumnezeu şi că ei înşişi pot contribui la problemele care se ivesc.

La eveniment a participat domnul Cosmin Lotreanu, Consul General al României la Trieste, reprezentanți ai autorităților locale: domnul viceprimar Marco Dal Forno, evaluatorul culturii (asessorul) Leonardo Oliosi şi preotul paroh al Bisericii Catolice Sf. Petru din Valeggio sul Mincio, Don Paolo Zuccari.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

A consemnat: Preot Paroh Ionuț Dascălu

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2457559