"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnire de protopopiat Lazio II

În data de 12 februarie, anul curent , a avut loc ,a doua întâlnire a preoților din cadrul protopopiatului Lazio II, în localitatea Zagarolo (Roma), la parohia Sfânta Muceniță Agata, păstorită de părintele Gheorghiță Panțîr, o parohie relativ tânără având doar doi ani de la înființare, însă foarte dinamică, fiind formată pentru a sluji necesităților spirituale ale românilor ortodocși din localitate.

În cadrul ședinței, s-au dezbătut diverse probleme de ordin administrativ și economic în ceea ce privește bunul mers al parohiilor.

În partea a doua a ședinței, părintele Bobiță Vasile de la parohia Viterbo a susținut o lucrare de sinteză despre viața și activitatea patriarhului Nicodim Munteanu, deoarece anul acesta a fost declarat de Patriarhia Română, "An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și An comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești.

 

După terminarea ședinței de lucru, toți preoții prezenți au participat la Taina Sfântului Maslu pentru mângâierea și vindecarea trupească și sufletească a credincioșilor din parohie.

La sfârșitul slujbei, părintele protopop Gabriel Ioniță, a ținut un cuvânt de învățătură și îndemn pentru enoriașii adunați, arătând cât este de important pentru sufletele noastre, clipele de rugăciune petrecute în biserica lui Dumnezeu.

 De asemenea părintele protopop, i-a îndemnat pe cei prezenți să îl susțină pe părintele paroh în activitatea sa pastorală și preoțească în drumul spre mântuire a celor încredințați în lui, de către Dumnezeu.

De asemenea părintele paroh a mulțumit, în primul rând lui Dumnezeu, dar și preoților prezenți, pentru evenimentul deosebit, care a adus multă bucurie întregii parohii, iar seara sa încheiat cu o agapă pentru cei invitați, ca bucuria tuturor să fie deplină.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2457474