"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Slujire arhierească la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în prima duminică a Triodului, 17 februarie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie a subliniat că lucrul cel mai încurajator din pilda Vameșului și Fariseului este faptul că  Dumnezeu nu își aduce aminte de păcatele vameșului, nici nu consideră virtuțile fariseului, ci starea de smerenie sau starea de mândrie ale fiecăruia dintre cei doi. Preasfinția Sa a amintit și de faptul că perioada Triodului ce ne stă înainte este o cale spre descoperirea tainelor celor dumnezeiești, cale ce se încheie cu biruința asupra morții, adică Învierea Domnului nostru Iisus Hristos.

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a binecuvântat pe toți cei prezenți la slujbă, încurajându-i în  a primi totul ca de la Domnul, spre folosul și mântuirea sufletelor.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2719921