"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Preoții din nordul Italiei vor participa la conferința de primăvară dedicată “Anului omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)”

Seminarul Teologic din Seveso – Milano va găzdui marți, 26 martie, întâlnirea semestrială tematică a preoților din zona de nord a Italiei. La evenimentul organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (EORI), și în prezența Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul – Vicar al EORI vor participa clericii din protopopiatele Lombardia I, II și III, Piemonte I, II și III, Triveneto I, II, III și IV, Emilia Romagna I, II și Liguria.

În cadrul evenimentului teologul Teodor Baconsky va susține conferința: “Satul românesc între rădăcini și ideologie”. În continuare se va organiza o sesiune de întrebări și discuții pe marginea temei expuse.

Următoarea conferință din cadrul manifestărilor dedicate „Anului omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)”, va avea loc joi, 4 aprilie, la sediul Centrului Eparhial de la Roma și se va adresa clericilor din centrul Italiei.

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2568078