"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnire cu tematicǎ  ortodoxǎ ȋn parohia din BOLZANO

Parohia “ Izvorul Tǎmǎduirii “ din Bolzano a trǎit un moment de intensǎ bucurie duhovniceascǎ, prilejuitǎ de vizita clasei a V-a, a Institutului Filologic din oraş. Copiii, ȋnsoţiţi de profesorii lor de religie şi-au manifestat dorinţa de a vizita biserica noastrǎ, pentru a discuta despre ortodoxia româneascǎ din Italia dar şi pentru a descoperi noi valori ale spiritualitǎţii noastre şi ale românilor ȋn general, alǎturi de care convieţuiesc. Întrebǎrile copiilor s-au axat ȋn primul rând asupra diferenţelor dogmatice care existǎ ȋntre Biserica Ortodoxǎ şi cea Catolicǎ, despre Sfintele Taine şi cântul liturgic.

Deşi iniţial ȋntalnirea trebuia sǎ dureze aproximativ o ora, au trecut mai bine de 3 ore, fǎrǎ ca sǎ ne dǎm seama…

Mulţumim Domnului pentru posibilitatea pe care am avut-o de a vorbi acestor copilaşi şi speram ca ȋnvǎţǎturile primite sǎ aducǎ, ȋn sufletul lor, rod ȋnsutit!

 

Preot LUCIAN MILASAN,BOLZANO

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2647518