"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul Parohiei din Viterbo

Şi în acest an, comunitatea ortodoxă română din oraşul Viterbo, şi-a sărbătorit sfântul ocrotitor, prin rugăciune, aşa cum mijlocitorul nostru înaintea Domnului, Sfântul Calinic de la Cernica ne învaţă şi ne îndeamnă prin exemplul vieţii.

Cu puţin înainte de trecerea la Domnul, Ierarhul lui Dumnezeu, retras la mănăstirea Cernica a cerut să participe la Taina Sfântului Maslu, pentru a se pregăti pentru Paştele trecerii din această viaţă, la Viaţa cea Veşnică.

Aşa că nu se putea sărbători hramul parohiei, mai potrivit, decât prin săvârşirea Tainei Sfântului Maslu  prin care şi noi ocrotiţii Sfântului Calinic să ne pregătim cât mai cuvincios, pentru ultima parte a Postului celui Mare şi pentru întâmpinarea Învierii Domnului.

La momentul de bucurie duhovnicească au luat parte, părintele protopop Gabriel Ioniţă împreună cu aproape toţi părinţii Protopopiatului Lazio II şi părintele stareţ Ieromonahul Iustin de la mănăstirea Sfântului Ioan Secerătorul, de la Bivongi(Calabria).

Rugăciunea, învăţătuile de folos ale părinţilor şi puterea împreunei slujiri, au continuat cu o agapă frăţească la care au contrubuit şi au participat credincioşii şi invitaţii parohiei.

Sfinte Ierarhe Calinic de la Cernica, roagă-te pentru noi!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2568112