"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Evenimente la Carrara

La Praznicul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, 11 aprilie 2019, în Parohia Carrara s-au derulat câteva evenimente: a) vizita unor liceeni din clasele 3A, 3B și 4A de la Institutul Statal Superior "Domenico Zaccagna" din Carrara, însoțiți de doamnele profesoare de Religie: Della Scala Lucia și Bertolini Evelina. Tinerii care au venit să cunoască  biserica ortodoxă română din Carrara, au fost interesați de simbolistica pictării icoanelor, de spiritualitatea ortodoxă, despre raporturile dintre cele două Biserici Ortodoxă și Romano-Catolică. Am fost bucuros să aflu de la ei, că în cadrul orelor de religie acești tineri au pictat icoane din tradiția ortodoxă răsăriteană. La final am făcut poze și pentru că Paștele se apropie, ne-am făcut și urări pascale. b) Liturghia Darurilor mai înainte sfințite în cinstea Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica și c) Taina Sfântului Maslu în sobor cu Părintele Protopop Ciprian Calfa de la Parohia Livorno și Părintele Andrei Vizitiu de la Parohia Viareggio. La final ne-am bucurat cu toții de agapa creștină. Pentru toate aceste bucurii, rugăm pe Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica să ne ajute și pe noi să ne vedem unii cu alții în fericirea din cealaltă lume!

 

Pr. Armand Bratu

 

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2568136