"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Taina Sfântului Maslu în orasul Sassari - Sardegna 11 aprilie 2019

Prin voia Domnului şi binecuvântarea Preasfințitului Siluan, Episcopul Bisericii Ortodoxe Române a Italiei, în ziua de 11 aprilie 2019, s-a reluat slujirea, după mult timp, pentru credincioşii români din oraşul Sassari, situat în partea de nord-vest a insulei Sardegna, prin săvârşirea Tainei Sfântului Maslu, de către preoții ortodocşi români, părintele Vasile Păvălaşc, de la parohia Olbia şi părintele Ioan Agape, de la parohia Cagliari, în împreună-rugăciune şi bucurie, participând un grup numeros de credincioşi.

Dând neâncetat slavă Bunului Dumnezeu şi Maicii Domnului pentru toate, nădăjduim ca acest pas, să fie un nou început, pentru viața duhovnicească a românilor din această zona.

  A consemnat părintele Ioan Agape

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2706851