"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Festivalul Bucuriei în Protopopiatul Piemonte I - Valle d’Aosta

În localitatea piemonteză Ivrea, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a fost organizată duminică, 12 mai 2019, faza protopopială a Festivalului Bucuriei.

La eveniment au participat peste 100 de copii și tineri din parohiile: “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” – Cirié, “Sfântul Ierarh Leontie de la Rădăuți” - Ivrea, “Sfânta Cuvioasă Parascheva” - Torino, “Înălțarea Sfintei Cruci” - Torino și “Sfântul Arhidiacon Ștefan” – Vercelli.

Aceștia au susţinut programe artistice și au fost premiaţi la secțiunile: muzică (instrumentală, populară, ușoară, folk, canto), interpretare și artă (ouă încondeiate, cruci lucrate manual și candele realizate prin tehnica picturii).

Protopopiatul Piemonte I va fi reprezentat la etapa națională de copiii și tinerii parohiei din Ivrea.

La final părintele Marius Floricu, protopop suplinitor al Protopopiatului Piemonte I, le-a vorbit celor prezenți despre obiectivele acestor întâlniri. “În primul rând ne dorim ca în fiecare parohie să se creeze un grup bine închegat al tinerilor. După care urmărim consolidarea valorilor culturale și spirituale strămoșești; familiarizarea copiilor și tinerilor români din Italia, cu tradiția, obiceiurile, folclorul și istoria țării lor natale și nu în ultimul rând orientarea copiilor spre activități dinamice, creative, artistice și sportive. Cred că într-o anumită măsură în această după amiază am resimțit împreună câte ceva din cele enumerate mai sus. În final le mulțumim gazdelor și Îl rugăm pe Dumnezeu să-i miluiască pe copiii aceștia minunați și pe părinții și bunicii care le sunt alături.”

Etapa națională a Festivalului Bucuriei va avea loc pe 9 iunie, la Centrul Misionar de la Loppiano, în apropierea orașului Florența.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2763253