"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Festivalul Bucuriei 2019 - Protopopiatul Toscana 2

 

Sâmbătă 18 mai, anul curent, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Epsicopiei Ortodoxe Române a Italiei, în localitatea Lucca, s-a desfășurat faza protopopială a Festivalului Bucuriei 2019, Protopopiatul Toscana II.

La această manifestare artistică au participat aproximativ 100 de tineri din Parohiile Protopopiatului Toscana II.

Tinerii au surprizns plăcut audiența prin valențele cultural-artistice atât de variate prezentând un program artistic foarte diversificat cuprinzând: poezie, muzică populară, dans popular, balet folcloric și scenete artistice.

Dacă anul trecut, tinerii Parohiei „Sf. Antonie cel Mare” - Lucca s-au întors cu Trofeul Festivalului Bucuriei, anul acesta, Protopopiatul Toscana 2 va fi reprezentat la Etapa națională a Festivalului Bucuriei de tinerii Parohiei „Sf. Cuv. Ioan de la Neamț” - Livorno.

 

Etapa națională a Festivalului Bucuriei va avea loc pe 9 iunie, la Centrul Misionar de la Loppiano, în apropierea orașului Florența.

 

Pr. Dragoș Pavel

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2770618