"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Adunare protopopială a preoților din zona B a Protopopiatului Lazio III

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 21 mai 2019, a avut loc, la parohia „Sf. Ignatie Teoforul” din Frosinone, întâlnirea protopopială lunară a clericilor din zona B (de munte) a Protopopiatului Lazio III.

Ședința administrativă a fost precedată de săvârșirea slujbei Acatistului Sfinților Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa, Elena, prăznuiți de Biserica noastră în data de 21 mai.

În cadrul întâlnirii, părintele Ovidiu Szasz de la parohia „Sf. Ier. Silvestru” – Rocca di Papa a prezentat un referat despre spiritualitatea satului românesc, abordare ce face parte din tematica Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și a Anului comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești.

În cadrul ședinței, prezidată de către părintele protopop Nicolae Strugaru, s-au discutat probleme legate de activitatea pastoral-misionară și administrativă a parohiilor, cu un accent deosebit pe câteva proiecte aflate în desfășurare, cum ar fi Casa „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din parohia Albano-Genzano sau alte aspecte ce țin de buna rânduială în parohie, atât în relația frățească dintre preoți, dar și în grija față de credincioșii încredințați spre păstorire.

Ședința s-a încheiat cu o agapă frățească pregătită de către credincioșii parohiei gazdă.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2770740