"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

ZI DE SĂRBĂTOARE ÎN PAROHIA BRESCIA 1

Marți, 21 mai, a reprezentat o zi importantă pentru toată Biserica Ortodoxă, dedicată fiind Sfinților Împărați cei întocmai cu Apostolii, Constantin și Elena, dar pentru Parohia Brescia 1 a avut o însemnătate cu totul și cu totul minunată, fiind ziua hramului acestei parohii.

Evenimentul a fost sărbătorit prin două momente speciale. Dimineață s-a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească, protosul colegiului de slujitori fiind Preasfințitul Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, iar seara a avut loc Adunarea Protopopială a preoților din Protopopiatul Lombardia 3, cu ocazia oficiererii Sfintei Taine a Maslului de obște.

La încheierea Sfintei Liturghii de dimineață, Preasfințitul Atanasie le-a vorbit credincioșilor prezenți despre bucuria și onoarea de a avea ca ocrotitori pe cei doi sfinți ai Bisericii, pe Sfântul Constantin cel Mare, care vede Sfânta Cruce pe cer, și pe Sfânta Împărăteasă Elena, care descoperă Sfânta Cruce în adâncurile pământului. Cei doi adevărați părinți ai Bisericii, care, oferind Imperiului Roman o libertate religioasă generală, favorizează creștinismul, ridicându-l la demnitatea de religie oficială. Preasfințitul Atanasie a transmis enoriașilor Parohiei Brescia părinteasca binecuvântare a Preasfințitului Părintelui nostru Episcop Siluan,  al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, împreună cu felicitările pentru realizările în plan gospodăresc ale acestei râvnitoare comunități păstorite de Părintele Gheorghe Timiș.

Soborul de preoți slujitori ai Sfântului Maslu a fost  condus de Părintele Protopop Gelu Porumb. Cuvântul de învățătură de la sfârșitul slujbei a fost rostit de invitatul special al serii, Părintele Profesor Doctor Radu Dorin Micu de la Baia Mare. Acesta a făcut o legătură scripturistică între cele două stări de boală, duhovnicească și trupească, și cele două stări de sănătate corespunzătoare, care se pot obține numai prin harul Doctorului sufletelor și al trupurilor noastre, Domnul nostru Iisus Hristos.

În încheierea serii, Părintele paroh Gheorghe Timiș a evocat cu emoție momente din istoria propriei misiuni sacerdotale, un adevărat urcuș pe "Golgota" răbdării, finalizat cu mila lui Dumnezeu  prin construirea unui lăcaș de slujire propriu pentru Parohia Brescia 1, pe care Sfinția Sa o păstorește.

Mulțumim Preasfintei și de viață făcătoarei Treimi pentru izvorârea necontenită a darurilor Sale, amin.

A consemnat responsabilul mass-media al Protopopiatului Lombardia 3, preotul Sorin Croitoru de la Mantova

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2770749