"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

"Tineri pentru tineri" - schimb de experiență între Nepsis Roma și ATOR Iași

În perioada 15-19 mai, o mică parte din tinerii Nepsis Roma, au mers la Iași în cadrul proiectului „Tineri pentru tineri", desfășurat în colaborare cu tinerii de la ATOR Iași. Despre cum a fost și cum s-au simțit în Iași, cei patru nepsiști romani, Adelina, Diana, Giorgiana și Dănuț, plecați pe meleagurile moldovene, vom afla din impresiile lor.

„Zilele petrecute la Iași, au fost minunate. Am întâlnit persoane primitoare și disponibile, care ne-au găzduit și însoțit  pe toata durata sejurului. Vizitând minunatul oraș, am descoperit că este plin de cultură și că anul acesta, 2019, a fost ales Capitala Tineretului. Dintre obiectivele culturale vizitate, două în particular mi-au plăcut cel mai mult: Catedrala Mitropolitană unde se află moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva și mărețul Palat al Culturii din al cărui turn se poate admira o frumoasă panoramă a orașului.

Ni s-a oferit ocazia să participăm la un training de formare pentru voluntari de tabără. Aici am învățat cum se ține un atelier pe diferite tematice, pentru diferite categorii de vârste, copii sau adolescenți. Am avut parte și de o mare surpriză: faptul că am fost intervievată la Radio Trinitas pentru emisiunea "Tineri către tineri". Am vorbit despre două teme diferite: despre cum e să fi român în străinătate și despre egalitatea de gen. În concluzie, pot să spun că, m-am întors la Roma cu un bagaj de cunoștințe mai bogat, cu prietenii noi, cu amintiri frumoase și cu dorința de a reveni la Iași. Mulțumiri gazdei la care am fost cazați și atorenilor care au făcut ca această experiență să fie atât de frumoasă și productivă!”  (Adelina)

 Dănuț ne-a povestit: „În zilele petrecute la Iași am putut descoperi o parte din frumusețile culturale ale orașului și am putut cunoaște tineri de la  ATOR.  Cu aceștia am vorbit mult și am schimbat păreri, atât în cadrul atelierelor desfășurate la Seminarul Teologic, cât și, în conversațiile avute în timpul plimbărilor și vizitelor prin Iași. Pentru mine foarte important a fost  cunoașterea tinerilor din Romania, a gândurilor și părerilor lor, obiectiv pe care l-am atins în parte, lucru care mă bucură mult. M-am simțit foarte bine și mi-aș dori să mă întorc.”

Despre experiența de la Iași, Giorgiana ne-a spus:

„În perioada 15-19 mai, am avut plăcerea să particip la un schimb de experiență în orașul tinerilor, Iași, unde am vizitat minunate locuri culturale și religioase, însoțiți de atorenii care locuiesc sau învață acolo. Am avut parte de o întâmpinare minunată și mi-a făcut mare plăcere să îi cunosc. Experiența aceasta mi-a pus în față o temă fundamentală a vieții omului, adică identitatea. Prin întrebări și discuții, am schimbat cu tinerii de acolo, idei și impresii despre ce înseamnă a trăi în Italia de foarte mult timp, român fiind. Am analizat diferențele de cultură din artă și literatură, de mentalitate, din modul nostru de a gândi și de a acționa. După o analiză  introspectivă, cred că, în lumea de azi, nu poți fi extremist în ceea ce privește identitatea ta. Aceasta nu depinde de locul în care trăiești ci de ceea ce ești înăuntrul tău. A trăi departe de țară, cred totuși că, este un lucru pozitiv, pentru că ne pune în față prilejul de a trăi viața deschis față de numeroase diversități, care permit creșterea și dezvoltarea lumii întregi.

Am participat zilele acestea și la un curs de formare pentru voluntarii din tabere, la care am învățat să folosesc busola, să lucrez în echipă și, mai ales, cum să am și să păstrez relații curate. Am învățat de asemenea, mai bine, în mod indirect, ce înseamnă "Nepsis" și să fi nepsist. Tradus din limba greacă cuvântul „nepsis” înseamnă "trezvie". Tânărul nepsist sau neptic este un tânăr atent și prezent în tot ceea ce trăiește, nu numai cu corpul ci și cu inima și mintea, și este foarte important să înțelegem cum trăim „aici și acum”. A fi Nepsis ne poate ajuta, de exemplu, să trăim relațiile în mod curat și frumos, iar pe de altă parte ne ajută să nu lăsăm ca un „mesaj toxic” să ne afecteze sau să ne murdărească relațiile. Am descoperit cum ne îngreunăm viața cu responsabilități care nu ne aparțin, fiindcă noi suntem responsabili și avem putere doar asupra a ceea ce gândim, simțim, facem și spunem noi, nu asupra gândurilor sau trăirilor celorlalți.

"Ce este sub cortina?" este o întrebare pe care părintele Nicodim, duhovnicul ATOR – Iași, într-o mică întâlnire cu tinerii, a pus-o în atenția noastră. În acest dialog am putut constata cum mecanismele interioare (ceea ce este "sub cortină") influențează ceea ce este pe „scenă”, adică viața exterioară, iar aceste mecanisme sunt determinate de valorile în care credem și spre care ne mișcăm. Realitatea poate fi îmbogățită prin lectură, având  în vedere faptul că ceea ce citim pregătește interiorul nostru. E bine, așadar, să fim ca niște „termostate” nu ca niște „termometre”, adică să influențăm în mod frumos, prin ceea ce avem înăuntru, mediul în care trăim și să nu ne lăsăm transportați de valurile care sunt în jurul nostru.                                

Pe scurt, a fost o experiență foarte frumoasă care m-a îmbogățit emoțional și intelectual și sper să am ocazia ca, în viitor, să revin în acest oraș minunat, să vizitez tot ce nu am vizitat acum și să-mi reîntâlnesc noii prieteni.”

În rândurile următoare putem citi și impresia Dianei.

„La sfârșitul zilelor petrecute cu tinerii de la ATOR Iași, ni s-a pus întrebarea: "Cum au fost zilele petrecute la Iași?". Este un pic dificil să descriu în puține cuvinte această experiență. Dar totuși vreau să spun că am învățat multe lucruri și nu am plecat din România cu sufletul și mintea goală. De exemplu, m-a marcat atelierul de igienizare a relațiilor ținut de către doamna preoteasă Diana, în cadrul unui curs de formare pentru animatorii de tabere. Am învățat că “mesajele toxice” vor avea mereu un efect mai mare asupra omului decât un „mesaj cadou”, de exemplu, un cuvânt frumos. În momentul în care primesc un mesaj toxic, încrederea de sine și cheful de viață, mai ales, “sunt la pământ”. Partea bună este că avem soluții și putem ieși din această situație... Cum? Nu primesc mesajul acela sau accept spunând "da, aud ca sunt antipatică (exemplu) dar asta este doar una dintre trăsăturile mele iar eu mă consider și drăguță”. Un alt lucru pe care l-am învățat la acest atelier este responsabilitatea. Într-o relație e nevoie să îmi asum patru responsabilități: ce fac, ce zic, ce simt și ce gândesc. Responsabilitățile pe care le avem nu trebuie să le luăm ca pe obligații, ci ca pe alegeri. Am descoperit astfel, părți foarte importante din mine pe care nu le știam. De asemenea, am avut binecuvântarea de a cunoaște și a sta de vorbă cu unul dintre părinții de la Mănăstirea „Sfinții Trei Ierarhi", părintele Alexandru. Acesta ne-a povestit câte ceva din viata dânsului, lucruri în care m-am regăsit. Despre legătura dintre părinți și copii ne-a vorbit părintele Sorin Zahiu, din Grecia. "Copiii cresc sănătos când văd că părinții se iubesc. Ei realizează că aparțin cuiva și se simt în siguranță", cuvinte ce mi-au dat de gândit și m-au marcat în particular.

Am vizitat, de asemenea, și orașul, și m-am bucurat pentru că avem o minunăție de țară și mi-am propus să o vizitez în întregime. Pentru mine această experiență a fost o creștere personală.”

Acestea sunt trăirile celor patru tineri nepsis zugrăvite în cuvinte. Experiența pe care am dobândit-o ne va fi de folos în lucrarea cu alți tineri, atât în sânul Bisericii cât și al societății.

Aducem mulțumiri tinerilor și părinților lor care ne-au purtat de grijă, ATOR Iași și Departamentului de Misiune pentru tineret al Arhiepiscopiei Iașilor.

Slavă Domnului pentru această mare bucurie!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2770585