"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

40 de ani de slujire ortodoxă în Piemonte | PS Atanasie de Bogdania a slujit în Parohia Torino I

Duminică, 9 iunie 2019, Parohia „Sf. Parascheva” din Torino I a îmbrăcat haine de sărbătoare, aniversând 40 de ani de la înființare. Cu același prilej, s-au împlinit și 40 de ani de slujire ca preot paroh a părintelui Gheorghe Vasilescu.

În această zi de aleasă bucurie duhovnicească, comunitatea noastră a primit vizita și binecuvântarea arhierească a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhierul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Alături de noi au mai fost părintele Traian Valdman de la Milano, părintele diacon Valeriu Drăgănescu de la Parohia Settimo și părintele diacon Ioan Botnari din Canada.

Comunitatea a mai trăit încă un moment solemn și emoționant, prin hirotonia întru diacon a ipodiaconului Ovidiu Cucoș, pentru parohia noastră, al cărei fiu duhovnicesc este.

Preasfințitul Atanasie a acordat părintelui Gheorghe Vasilescu și preotesei Ilinca, în semn de prețuire pentru cei 40 de ani de slujire pastoral-misionară în diaspora, Crucea Episcopală, declârându-i modele și inițiatori ai activității pastorale în Piemonte și împrejurimi, propovăduitori în vremuri grele ale dreptei credințe și părinții duhovnicești a mii de credincioși, Parohia Torino I fiind cea de-a doua parohie ortodoxă românească înființată în Italia, în anul 1979.

Sărbătoarea a continuat cu o agapă frățească în curtea comunității cu servirea tradiționalelor sarmale, iar cu cei mai apropiați la Restaurantul „La Gianni” unde s-au alăturat comunității preoți din împrejurimi.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate!

A consemnat: Pr. Slujitor Cristian Vasilescu

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2770782