"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Tabăra parohiei Lodi

Parohia ortodoxă “Sfinții Trei Ierarhi “ - Lodi a organizat la Lavarone (TN)  în perioada 30/06-6/07 2019 tabăra pentru tineri și  copii “Nu uita ca ești roman”.  Tematica acestei tabere a fost “ Satul românesc- rădăcina noastră” , tema  pe care am aprofundat-o prin dans, cântec, pictura, pirogravura și vizionarea filmului despre satul românesc prezentat de televiziunea Trinitas. Nu au lipsit nici jocurile , drumețiile și “șezătorile” de seara târzie pe acorduri tinerești.  Copiii și tinerii noștri au urmat un curs intensiv de dansuri populare pe tot parcursul șederii noastre în tabără și au susținut doua spectacole cu cele 7 dansuri învățate: unul în tabără și altul duminică 7/07/2019 în curtea bisericii , după Sfânta Liturghie , moment autentic românesc trait cu bucurie de credincioșii noștri.  

Mulțumim doamnei instructor Anca Lungociu Ionut pentru munca depusă, spiritul senin și atașamentul fata de copii de care a dat dovada, tinerilor dansatori care i-au stat alături și au demonstrat talent și perseverenta in acest domeniu și copiilor care și-au depășit timiditatea și au început sa iubească și sa simtă ritmul muzicii populare românești.

Dăm slava Bunului Dumnezeu pentru toate și nădăjduim ca acest muguraș de Românie ce s-a ivit in inimile românașilor noștri sa creadă și sa se maturizeze frumos, hrănit de credință strămoșeasca și de frumusețea simpla și pura a omului lui Dumnezeu!

 

A consemnat Psa Simona Cazacu

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2657870