"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Al șaselea hram al parohiei din SALUZZO

Duminică 7 iulie, am avut bucuria de a sărbători al șaselea hram al parohiei noastre din SALUZZO, șase ani de bucurie duhovnicească, alături de credincioșii parohiei noastre.

Duminică 7 iulie am sărbătorit anticipat pe Sfântul Procopie , întrucât majoritatea credincioșilor noștri lucrează. Am avut bucuria de a-l avea in mijlocul nostru pe PC. PR. Protopop onorific Gheorghe Vasilescu de la parohia Sfânta Parascheva din TORINO. In cuvântul de învățătură, părintele a subliniat importanța comunității de credincioși , fără de care nimic nu se poate realiza și a mulțumit părintelui paroh SIMOTA CODRIN  și doamnei preotese VERONICA pentru invitație. La sfârșit , credincioșii s- au bucurat de tradiționala agapă frățească , oferită cu multă dragoste de doamnele din comitetul parohial.

Luni 8 iulie , in ziua praznicului sfântului mare mucenic Procopie s- a săvârșit Sfânta Liturghie ,la care a participat și părintele protopop PC .PR. MARIUS FLORICU de la parohia  Moncalieri. In cuvântul de învățătură, părintele Marius a făcut un istoric al parohiei din SALUZZO , apreciind dragostea și dăruirea credincioșilor la buna organizare administrativă și spirituală a parohiei alături de părintele paroh , fiu duhovnicesc al părintelui, încă din vremea când acesta era păstor al parohiei din Cuneo. În încheiere părintele a transmis binecuvântările PREASFINTITULUI PARINTE VICAR ATANASIE, ARHIEREU VICAR AL EPISCOPIEI ORTODOXE ROMANE A ITALIEI.

Sfinte Mare Mucenice Procopie, întocmai cu sfântul Apostol Pavel, roagă -te pentru noi păcătoșii.

Pr. Paroh SIMOTA CODRIN

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2657865