"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Conferință la Parohia Milano Nord-Monza
 
În ziua de 14 mai 2017 începând cu orele 13.00, în Biserica „Toţi Sfinţii” din Milano Nord-Monza, cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Siluan a avut loc conferinţa medicului Teodora Ruse Chirurg şi Odontoiatru, cu competenţe în Medicina Complementară. Această intervenţie face parte din cadrul: „Ciclului de Conferinţe pe teme medicale”, ce se vor organiza în parohia noastră pe parcursul acestui an. Titlul temei a fost:„CUM SĂ NE PĂSTRĂM SĂNATATEA SUFELTEASCĂ, PSIHICĂ, FIZICĂ ŞI EMOŢIONALĂ ÎN LUMEA CONTEMPORANĂ”
Din datele pe care le-a prezentat reţinem că OMS, în 1948 arăta că Starea de sănătate este considerată o bună stare fizică, mentală şi socială, şi nu numai lipsa de boală sau de infirmitate. Un organism sănătos trebuie sa fie capabil să se adapteze continuu la mediu înconjurător. A se adapta, introduce conceptul de echilibru, bazat pe capacitatea persoanei de a interacţiona cu mediul în mod pozitiv, deşi acesta este în continuă schimbare. Programele de prevenire sunt: promovarea stilului de viața sănătos si modul corect de a combate bolile cronice. Pentru a reduce în mod semnificativ apariţia acestora au fost introduse campanii împotriva: consumului de ţigări şi alcool, excesului de alimente care duc la apariţia obezității inclusiv la copii, stimularea activităților fizice şi intelectuale. 
Doamna doctor ne mai arătat că orice informaţie creează un flux de date la nivelul conştiinţei, iar prea multe informații, nu pot fi prelucrate si creează dezordine la nivelul organismului. A mai propus să evităm folosirea excesivă a televizorului, calculatorului, a telefonului mobil, mai ales înainte de culcare, să ascultăm muzică clasică, să ne rugăm şi să dăm corpului şi sistemului nervos timp să se refacă pe timpul nopţi. La sfârşit s-au pus întrebări şi s-au oferit numeroase sfaturi. 
 
A consemnat pr. Pompiliu Nacu