"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Conferință Preoțească în Protopopiatul Triveneto I

Cu Harul Bunului Dumnezeu, binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și purtarea de grijă a PC Părinte Protopop Matei Avram, marți 16 mai în Anul mântuirii 2017,  a avut loc la Venezia Mestre ședința Protopopiatului Triveneto I pentru luna Mai.

Începând cu ora 11 în prima parte a ședinței, au fost susținute conferințele tematice pentru ,,Anul Omagial al Sfintelor Icoane, Iconarilor și a pictorilor bisericești" prin care am reîmprospătat și actualizat  cunoștințele istorice și liturgice, plămădite duhovnicește, arhitectural  și liturgic în spațiul carpato- dabubiano- pontic.

În partea a doua a ședinței, au fost abordate aspecte cu caracter pastoral și administrativ. Au fost reorganizate la nivelul Protopopiatului Triveneto I,  Grupele Pastorale și create trei Centre Pastorale pentru o mai bună funcționare și dinamizare a slujirii pastoral- misionare spre Slava Lui Dumnezeu și mântuirea poporului. Am discutat despre Taberele ce urmează să fie organizate anul acesta  pentru tinerii și despre necesitatea programării  cu mai mare responsabilitate a concediilor preoților pentru luna August.

Au fost distribuite și preluate pentru parohiile din protopopiat, produse și articole liturgice-religioase aduse prin Departamentul Materiale de la Roma .

La finalul ședinței,  prin purtarea de grijă a Onoratei Doamne Preotese Mioara soția PC Părinte Protopop Avram Matei, am putut să ne primenim cu mâncăruri alese pregătite cu măiestrie și oferite cu mult drag  tuturor celor prezenți .

Slavă Domnului Înviat pentru toate !

Consemnează din Cetatea Udine-Italia, Pr. Iustinian Deac