"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Premierea Bisericii Ortodoxe Române Sfântul Chiril al Alexandriei din la Spezia Protopopiatul Liguria

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan am fost delegat în anul 2015 ca reprezentant al Bisericii Ortodoxe Române din La Spezia să particip la ședințele bilunare ce se desfășoară în cadrul Primăriei cu tema Consulta delle Comunita delle Religioni delle cita della Spezia. Cu ocazia premiului EXODUS 2017 care se desfășoară anual, în această lună Biserica Ortodoxă Sfântul Chiril al Alexandriei din La Spezia a fost premiată de către Domnul Primar Massimo Federici cu o diploma și medalie pentru participarea sârguincioasă a dialogului religios, care recunoaște și respectă demnitatea persoanelor și valorizează diversitatea lor, arătând acele valori, precum căutarea păcii, a justiției și a cetățeniei active care aparțin căilor religioase. Mulțumesc pe această cale comunității Creștin Ortodoxe din La Spezia și Pontremoli pentru sprijinul acordat in desfășurarea acestor activități, cu diverse materiale, idei de cultura și tradiție.

Mulțumim Domnului pentru toate.

A consemnat Pr. Daniel Codiță