"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Convorbiri de suflet cu Preasfințitul Părintele nostru Episcop Siluan

Joi, 18 mai 2017, preoții și preotesele Protoieriei Emilia Romagna I, au trăit bucuria întrevederii cu episcopul lor.

Întâlnirea, care a avut loc la sediul Episcopiei, a stat sub semnul unității și comuniunii în dragoste și dăruire.

Preasfințitul Episcop Siluan, cu părintească răbdare, a răspuns tuturor întrebărilor adresate atât de cucernicii preoți, cât și de distinsele doamne preotese, lămurind, atât cât timpul a permis, noțiunile de comunitate, comuniune în dragoste și mai ales cum putem ajunge la conștiința  esențialului.

“S-a profitat duhovnicește”, “furând unul de la altul”, după cuvântul Sf. Paisie Velicikovski, unul smerenie, altul îngăduința, celălalt  bunătate, astfel încât, cel ce suferea “furtul” nu păgubea, iar  cel ce “fura” nu păcătuiai cu nimic, ci, frățește, unul pe altul îmbogățindu-se!

Zi frumoasă, zi plină, zi care va rămâne pentru mult timp în sufletele noastre!

Întru mulți ani Preasfințite Părinte!

Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru acest dar!                                          

                                                                     Preoții și Preotesele Protoieriei Emilia Romagna I