"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnire cu copiii de la Școala Elementară Statală "A. Provolo" - Verona

La îndemnul Preasfințitului Părinte Episcop Siluan de a face cunoscută credința ortodoxă tinerilor, parohia ”Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon” din Verona a organizat pentru al treilea an consecutiv o întâlnire cu copiii de la Școala Elementară Statală "Antonio Provolo".

În cadrul acesteia, părintele protopop Gabor Codrea a făcut o prezentare succintă a Bisericii Ortodoxe, insistând asupra câtorva aspecte ale spiritualității ortodoxe, în special cea iconografică, și a răspuns la multele întrebări adresate de către copii și cadre didactice. Deasemenea, a dăruit câteva obiecte religioase specific ortodoxe pentru expoziția anuală a școlii.