"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Taina Sfântului Maslu în Parohia Prata di Pordenone

“Dragostea este bucuria de a face altora bucurie” spune Sfântul Ioan Gură de Aur.Cu acest îndemn a început şi s-a terminat Taina Sfântului Maslu in Parohia Prata di Pordenone, vineri 08 martie anul mântuirii 2019. Paşi făcuţi de departe de fraţii preoţi din mai multe Protopopiate ale Episcopiei Italiei.Cu îndemnul Sfântului Isaac Sirul că: “iubirea curată se naşte din rugăciune” au fost prezenţi: preacucernicul părinte protopop Iustinian Deac din cetatea Udine; părintele Neculai Postolache de la parohia Camposampiero; părintele Florin Cherecheş de la parohia San Dona di Piave; părintele Leonid Plantos de la parohia San Giorgio de Nogaro; părintele Victor Budeanu de la parohia Monfalcone alături de credincioşii şi preotul parohiei. În cuvântul de învăţătură  părintele Neculaì a explicat urcuşul duhovnicesc al celor 10 duminici ale Triodului şi bucuria de a fi în stare de prezenţă la Înviere la chemarea sfântâ:”veniţi de luaţi lumină!”

Slavă lui Dumnezeu pentru rugăciunea săvârşită împreună!

A consemnat preot Constantin Pascariu

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2719921