"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a slujit în parohia „Sfântul Evanghelist Luca" din Verbania

Prin milostivirea Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica a IV-a după Paști, 19 mai 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a slujit Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sfântul Evanghelist Luca" din Verbania. Această bucurie duhovnicească vine ca anticipare a prăznuirii Sfinților Împărați Constantin și Elena, „hramul de suflet" al românilor dreptslăvitori din provincia Verbano-Cusio-Osolla.

Cu acest prilej, au fost hirotesiți întru slujirea de citeț, doi fii ai parohiei, Murariu Rareș Constantin și Ciumeti Marius, ambii absolvenți ai Facultății de Teologie.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit credincioșilor atât despre slăbiciunile lumești și implicările lor în viața omului, cât și despre puterea vindecătoare a Sfântului Duh, care înnoiește și desăvârșește firea omenească. Această lucrare se întâmpla la scăldătoarea din Vitezda, dar se întâmplă și astăzi prin Sfintele Taine, atunci când omul așteaptă cu credință, cu multă răbdare și cu multă nevoință întâlnirea cu Domnul Cel înviat.

Mulțumindu-le arhiereilor noștri pentru părinteasca purtare de grijă, nădăjduim ca Domnul să primească osteneala, munca și jertfa celor care au fost implicați, sufletește și fizic, în organizarea acestei sărbători a comunității noastre!

 

A consemnat: Preot paroh Andrei Agape

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2770758