"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Școala duminicală de limba română a parohiei Înălțarea Domnului din Florența - Firenze I, noi elevi și cateheză specifică Postului Mare

Cu ajutorul Domnului și binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, Școala duminicală românească gratuită a parohiei Firenze I își desfășoară activitatea  cu program  în limba maternă română specific Postului Mare. Noi elevi, cărora le urăm bun venit, se alătură celor care de câțiva ani buni frecventează cu abnegație și profit școala noastră. Succesul școlii românești din Viale Giovanni Amendola 40 Firenze, se datorează doamnelor și mamelor de profesiune învățătoare care cu mare  inimă și pasiune se ostenesc cu prepararea și cu susținerea orelor dar și cu strângere si tipărire de materiale necesare în această activitate de cultură și misiune. Pe lângă elementele de geografie, istorie și cultură românească din timpul anului un important rol îl au subiectele de învățătură religioasă specific ortodoxă. Mulțumim doamnelor voluntare Mihaela, Florentina, Anișoara și Antonela pentru efortul gratuit depus. Dăm slavă Domnului și pentru manualele pe care Episcopia noastră le pune la dispoziție comunități românești care frecventează biserica românească. Domnul să răsplătească osteneala si jertfa și așteptăm câți mai mulți și noi elevi împreună cu noi.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2647461