"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Tabăra protopopiatului Piemonte I ( Torino I, Giaveno, Orbassano si Settimo)

Cu binecuvântarea lui Dumnezeu şi a Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italieiîn perioada 9-14 Iulie, parohiile „Sfânta Parascheva” din Torino, „Sfântul Ioan de la Râsca și Secu”din Settimo Torinese-San Mauro, „Sfântul Teotim Episcop al Tomisului” din Giaveno şi „Sfântul Mucenic Emilian din Durostorum” din Orbassano au organizat o tabară creştină la Pragelato. Aceasta a a avut ca obiectiv reunirea copiilor din mai multe parohii pentru a-i ajuta să socializeze, să vorbească româneşte, să-şi cunoască tradiţia populară şi valorile creştine. Din acest considerent, tinerii au învăţat să coasă pe etamină, au făcut cateheză cu părintele Cristian Vasilescu şi nu în ultimul rând, s-au rugat dimineaţa şi seara cu toţii împreună în capela din vecinătate. Nu au lipsit jocul în aer liber (fotbal şi volley), excursia la Parcul de Aventură din Chaberton, drumeţiile în apropiere, concursul Miss/ Mister, dansul şi cântecele de tabără. A fost o experienţă de neuitat pentru mari şi mici!

Dăm slavă Domnului pentru tot şi toate!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252508