"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vizita pastorală a PS Atanasie de Bogdania la San Dona di Piave

Cu ajutorul bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în duminica a 7-a după Rusalii, PS Atanasie de Bogdania a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia Sfântul Ierarh Ioan cel Milostiv al Alexandriei  din San Dona di Piave.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre dragostea Lui Hristos care nu îi vindecă pe orbi pe cale ci îi aduce în casa Sa din Capernaum, care închipuie Biserica și acolo săvârșește minunea. Orbii își recapetă vederea în Biserica Lui Hristos, acolo unde suntem chemați cu toții să venim pentru a ne vindeca de orbirea sufletească.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, părintele paroh Florin Chereceș i-a mulțumit Preasfinției Sale pentru vizita pastorală și pentru toată grija care mereu a avut-o față de comunitatea ortodoxă română din San Dona di Piave.

Evenimentul s-a terminat cu o agapă frățescă.

 

 

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2720092