Semnarea contractului de cumpărare-vânzare, Monfalcone

În Vinerea Patimilor, când Domnului Iisus Hristos, pe cruce, a înfiinţat  Biserica creştină, Parohia Ortodoxă Română din Monfalcone a primit în dar titlul de proprietate al spaţiului, în care este deja amenajată Biserica. Aceasta deoarece în această zi am semnat contractul de cumpărare vânzare la notar, după o lungă aşteptare. Creştinii din Monfalcone în toată perioada postului mare s-au rugat în acest sens citind psaltirea în mod organizat, iar Dumnezeu a încununat aceste cereri stăruitoare, chiar în ziua pătimirii Sale. Aducem mulţumiri împletite cu plecăciuni celor care s-au implicat în mod deosebit: PreaSfinţitului Siluan, PreaCuviosului Părinte Vicar Atanasie, Maicii Anastasia, PreaCucernicului Părinte Protopop Avram Matei, întregului staf al eparhiei noastre care a lucrat din umbră şi tuturor credincioşilor parohiei Sf. Pr. Zaharia din Monfalcone. Tot odată menţionăm faptul că din momentul în care am aflat data semnării contractului să muncit cu timp şi fără timp ca de Sfânta Înviere să reuşim a împodobi biserica începând de la iconostas şi toate celelalte câte se cer a fi necesare cultului nostru ortodox. În această perioadă am simţit cu toţii cercetarea lui Dumnezeu, deoarece într-un timp record şi cu o mobilizare fără precedent am ajuns ca duminică toţi să dăm Slava Prea Bunului Dumnezeu şi să ne minunăm de ce s-a reuşit. Pe drept cuvânt bucuria este deplină! Oare cum va fi în Rai?!

A consemnat Pr. Paroh Victor Budeanu