Sfânta Liturghie în a treia zi de Paşti

pentru deţinuţii ortodocşi din penitenciarul de la Torino

 

 

Cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marţi, 18 aprilie 2017 vestea Învierii Domnului a fost purtată şideţinuţilor din Penitenciarul Lorusso e Cutugno din Torino. A fost săvârşită cu acest prilej Sfânta Liturghie de către părintele Gabriel Burcescu de la Parohia „Sfânta Cruce” – Torino 2, părintele Pavel Goreanu de la Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Torino 3 şi părintele Eugen Bînzari de la Parohia „Sfântul Mucenic Emilian” de la Durostorum, Orbassano, răspunsurile la strană fiind date de ipodiaconul Valeriu Andrei Grosu.

48 de persoane, bărbaţi şi femei de diferite naţionalităţi (români, italieni, croaţi şi sârbi) au participat la această Sfântă Liturghie, oficiată în limbile română, italiană, rusă şi sârbă. Unii dintre deţinuţi s-au bucurat de Hristos Cel Înviat şi prin primirea Sfintei Împărtăşanii.

La sfârşitul Sfintei Liturghii a fost citită Epistola Pastorală a Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei la Slăvitul şi Luminosul Praznic al Învierii Domnului , părintele Gabriel mulţumind conducerii penitenciarului pentru că a îngăduit şi a facilitat ca la această Sfântă Liturghie sărbătorească să participe laolaltă femei şi bărbaţi din toate pavilioanele

Alături de darul nepreţuit al Sfintei Liturghii, fraţii din penitenciar au primit ouă roşii, cozonac şi icoane cu învierea Domnului dăruite de Parohia „Sfânta Cruce” – Torino 2.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate!

a consemnat ipod. Valeriu Andrei Grosu