Cambia lingua:
PAROHIA “ SFINȚII ȘI DUMNEZEIEȘTI PARINŢI IOACHIM ŞI ANA” TIVOLI 
 
 
  
Având în vedere nevoile pastoral-misionare din Tivoli şi împrejurimi, în temeiul articolelor 22 si 50 din Statutul de organizare si funcţionare a Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale, Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Arhiepiscop şi Mitropolit al Mitropoliei mai sus menţionată, cu sediul la Paris (Limours) Franţa, a binecuvântat înfiinţarea Parohiei Ortodoxe Române cu hramul  “Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana”, începând cu data de 1 mai 2002. 
Decizia a fost comunicată Preacucernicului Părinte Vicar Traian Valdman, vicarul Italiei şi Sectorului Comunităţi externe ale Patriarhiei Române.   
 Urmând rânduiala Sfinţilor Apostoli, care au rânduit preoţi si diaconi spre ai fi vrednici slujitori ai Bisericii lui Hristos şi iconomi ai Tainelor lui Dumnezeu (1 Corinteni 4,1), Înaltpreasfinţia Sa, a chemat la sfânta treapta a preoţiei pe Preacucernicul Diacon Ion Virgil Florea, care a fost hirotonit preot, în Biserica Parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci“ din Roma, în data de 18 decembrie, anul mântuirii 2000. Imediat după hirotonia sa întru preot, s-au făcut demersuri pe lângă autorităţile italiene, civile şi religioase în vederea obţinerii unui locaş de cult, spre a veni în întâmpinarea nevoilor pastorale din zonă si împrejurimi.
 Ca urmare a primei vizite pastorale la Tivoli, a Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Iosif, Episcopia Romano-catolica din Tivoli, (păstorită la acea vreme de Exelența Sa Episcopul Pietro Garlato, Episcop de Tivoli), a îngăduit comunităţii ortodoxe române să oficieze slujbe ortodoxe în Biserica „San Pietro alla Carita” din Piazza Campitelli, Tivoli cu menţiunea de a accepta a se oficia de catre preotul catolic a altor servicii religioase. În felul acesta s-a început slujirea în limba română pentru creştinii ortodocşi  români, basarabeni, ruşi si bulgari din Valle Aniene. Încă de la înfiinţare, dăm slavă lui Dumnezeu, pentru că se slujeşte în acelaşi lăcaş, neîntrerupt, până în ziua de astăzi. În fiecare an, în Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor, parohia este prezentă la manifestările organizate la nivel local, în colaborare cu Episcopia Romano-catolică din Tivoli, Asociaţia italiană “Sant Egidio” din Roma şi alte Confesiuni Creştine. 
 Odată stabilit locaşul de cult împreună cu membrii primului Consiliu Parohial, s-a luat hotărârea şi s-a procedat la achiziţionarea şi montarea unui iconostas mobil, necesar serviciilor religioase. În vara anului 2002, s-a semnat (de către paroh şi membrii consiliului), Contractul de execuţie în sculptură a iconostasului cu domnul Vasile Cosoflet din loc. Vânători de Neamţ, care s-a angajat la executarea lucrării. Concomitent cu executarea sculpturii, au fost pictare şi cele 4 icoane mari (Icoana Mântuitorului, a Maicii Domnului, a Sfântului Ioan Botezătorul si a Sfinților Părinți Ioachim și Ana), care ulterior au fost asamblate pe structură de lemn sculptat, astfel încât s-a format iconostasul parohiei. 
 În misiunea pastoral - misionară şi social – filantropică de la înfiinţarea parohiei, până la ora actuală am fost susţinut de Adunarea Generala a enoriaşilor, Consiliul Parohial, Comitetul Parohial şi bineînţeles de familiari.                       
Familia preotului este compusa din 5 membrii: părintele Ion Virgil Florea, (Protopop al Protopopiatului Lazio 2), presbitera Ana Maria Florea şi pruncii: Ioana Maria, Emanuel şi Cristian Ioan. 
Cunoscând cerinţele şi necesităţile unei comunităţi române din diaspora, în paralel cu activitatea liturgică, parohia cu hramul „Sfinţii Părinţi Ioachim si Ana “ din Tivoli, desfășoară o serie de activităţi sociale, misionare, de informare si filantropice, menite să înlesnească nivelul de trai al enoriaşilor. 
 Parohia din Tivoli începând cu acest an 2012, are bucuria de a colabora cu doamna profesor, mediator cultural Gianina Ina Ghiuţă, enoriaşă a parohiei în diverse proiecte cu diferite instituţii publice, precum Ministerul Educaţiei şi Tineretului din România, cu proiectul “Şcoala altfel”, realizând o videoconferinţă între Instituto Comprensivo “Leonardo Da Vinci”, Guidonia şi Şcoala cu clasele I – VIII, „N. Pâslaru”, din Comuna Caşin, Bacău, condusă de către doamna director Virginia Brăiescu, unde participarea preotului paroh, alături de directorii scolii, cadre didactice, părinți şi elevi atât români cat şi străini a avut un impact destul de puternic emoţional şi în acelaşi timp destul de important.  
 Se asigură cu regularitate asistenţa religioasă bolnavilor din Spitalul “San Giovanni Evanghelista” și alte Centre de cură din Tivoli și Roma. Prin voluntarii parohiei, se lucrează la proiectul de integrare a copiilor de etnie rromă, în vederea achiziționării rechizitelor şi frecventării cursurilor şcolare. 
 Cu ocazia Sărbătorilor de Crăciun şi nu numai, parohia oferă pachete cu diverse alimente şi îmbrăcăminte familiilor şi comunităţii de rromi stabilită de câţiva ani în zona Stacchini, suburbie a oraşului Tivoli. În cadrul proiectul “Braţe Părinteşti” al Departamentului Social al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, parohia, începând cu anul 2010 adoptă la distanţă 2-3 copii anual. De asemenea prin inițiativa, „Flămând am fost şi mi-aţi dat să mănânc”, voluntarii parohiei, prin rotaţie distribuie sandvișuri la persoanele fără adăpost din preajma gărilor şi staţiilor de metrou din Roma. Cateheza este asigurată prin proiectul „Hristos împărtăşit copiilor”, catehizarea tinerilor şi a adulţilor fiind o prioritate pentru comunitate. Grupul de tineri din parohie intitulat: „Dăruind vei dobândi” este compus din 30 de elevi formează organizația de tineret Nepsis - Tivoli sub directa îndrumare a doamnei Gianina Ina Ghiuta, mediator cultural, profesor de religie şi limba română. De asemenea parohia sprijină: Centrul “Basilica” şi postul de Radio-TV Trinitas al Patriarhiei Române, parohiile în formare şi lunar se asigură slujirea în localitatea Subiaco, unde este prezentă o comunitate destul de numeroasă de creştini orodocşi. În ultimii patru ani, sub directa îndrumare a Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, Episcopul Italiei, parohia din orașul Tivoli desfășoară o intensa activitate misionar-catehetică şi socială, încercând să transmită mesajul Evanghelii creştinilor din teritoriu. 
 
 

Vedi la mappa interativa delle parrocchie ortodosse romene in Italia.

Come scegliere il miglior casinò online?

La scelta dei migliori casinò online nel Regno Unito può essere un compito scoraggiante in quanto ci sono più di 100 casinò online migliori nel Regno Unito. Tuttavia, prima di andare nel gioco d azzardo e nella storia di giocare a giochi da casinò nel Regno Unito, i giocatori devono comprendere e prepararsi per la decisione in vista. Il gioco d azzardo è divertente, eccitante e gratificante tutto in una volta. Ma le cose possono andare sproporzionate in pochissimo tempo se non si imposta un limite. Oggi ci sono diversi giocatori d azzardo con importanti dipendenti da gioco nel Regno Unito. Tutto ciò avrebbe potuto essere fermato se fosse stata fatta una corretta preparazione. Per questo motivo, i nostri esperti qui raccomandano di impostare un budget di gioco che prevede quanto in una settimana o un mese ti è permesso giocare d azzardo. E i giocatori che non sono sicuri della loro capacità di controllarsi possono cercare una guida e aiuto da esperti di gioco d azzardo responsabili sin dall inizio. Nonostante diversi migliori siti di casinò online, i nuovi siti di casinò del Regno Unito continuano a unirsi alla lega con offerte appetitose. Queste offerte, che vanno dal bonus di benvenuto a giri gratuiti, rendono difficile per i giocatori sapere quale di questi migliori siti di gioco online uk scegliere. Per fortuna, i giocatori possono ora scegliere il loro sito di casinò preferito dalle liste dei casinò del Regno Unito dalla nostra recensione sopra poiché offrono funzionalità diverse come il ritiro veloce e il ritorno al giocatore (RTP). Oltre ai siti Web sopra menzionati, abbiamo elencato alcuni dei più popolari di seguito. Offrono una vasta gamma di giochi dagli slot ai giochi da tavolo. La maggior parte di loro ha una funzione di chat dal vivo in cui puoi parlare con una persona reale che ti aiuterà in caso di problemi. Alcuni di loro hanno un app mobile che rende più facile accedere al tuo gioco preferito ovunque. Il nostro sito evidenzia un elenco di siti che sono fortemente affiliati con organizzazioni di gioco d azzardo responsabili nel Regno Unito e oltre. Questi siti sono anche costruiti con software che identificano i giocatori d azzardo problematico contribuendo a ridurre o domare il gioco d azzardo impulsivi. Questa pianificazione visibile in qualsiasi sito di casinò si traduce in un gioco di casinò più sano pieno di brivido, speranza e ricompensa. Il Centro internazionale ICRG per il gioco d azzardo responsabile ha un call center. Ci sono altre istituzioni nel Regno Unito come Gamcare, Gambersannonymous e Begambleaware. Tutti questi siti hanno assistenti chiamati disponibili per parlare in qualsiasi momento della giornata. Questi siti menzionano tutti una cosa, scommettono per divertimento e non come una richiesta. Con questo in mente, puoi iniziare il tuo viaggio per trovare i migliori casinò online nel Regno Unito.

Il Casinò Cookie è già noto a molti giocatori in Svizzera. Se siete tra i pochi che non hanno mai sentito parlare di questo casinò online, allora questo articolo fa al caso vostro per scoprire se il casinò è una truffa o una cosa seria. Perché in questo articolo condivideremo con voi tutte le informazioni importanti sul casinò. In questo modo imparerete esattamente se il casinò è una buona scelta per voi. Per questo, nel nostro articolo prestiamo attenzione a molti aspetti del miglior casinò online. Vi diremo quanto il casinò sia sicuro per voi dando un occhiata alle licenze dell Autorità di gioco di Malta. Daremo anche un occhiata speciale alla selezione di giochi del casinò. Inoltre, è ovviamente importante che ci sia un buon bonus casinò che possiamo trovare per voi. Infine, ma non meno importante, daremo un occhiata alle opzioni di deposito e prelievo del casinò online.

I bonus di benvenuto sono ancora una parte importante del marketing dei casinò online, e il bonus di benvenuto è di solito la prima cosa che si incontra quando si viene introdotti in un casinò. Un bonus di benvenuto è un ottimo modo per iniziare a giocare in un nuovo casinò. Offerte promozionali come questa sono imperdibili se state per iniziare a giocare in un nuovo casinò. Noi del team controlliamo costantemente i casinò per vedere quali offerte hanno attualmente da offrire ai loro giocatori. In questa pagina, esamineremo le offerte attuali dei casinò per i nuovi giocatori nel 2022 e come trovare i migliori bonus di benvenuto. In questa pagina analizzeremo quali sono i migliori bonus di benvenuto e spiegheremo il significato di questi bonus. Vi spiegheremo passo dopo passo come ottenere questi bonus al casinò. Ad esempio, il bonus di benvenuto senza deposito richiede la registrazione al casinò. Vi diremo anche quali sono i termini e le condizioni di questi prodotti: può sembrare noioso, ma se volete sfruttarli al meglio, vale sempre la pena di tenere conto dei termini e delle condizioni. Naturalmente, passeremo anche in rassegna i punti di forza e di debolezza più essenziali di questo tipo di promozione e scopriremo quanto sia comune questo bonus nei casinò di oggi. Vi diremo anche quali opzioni hanno i giocatori per questo tipo di bonus e vi sveleremo i nostri migliori consigli per la caccia ai bonus, sia per i casinò online più vecchi che per quelli appena aperti. Scegliete il miglior bonus di benvenuto per voi e prendete i migliori bonus del casinò del 2022.

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

14074707