Alege limba:

    Select your language

 

Consiliu Episcopal Ortodox din Italia și Malta
A doua întâlnire
 
Comunicat final
 
 
1.      A doua întâlnire a Episcopilor Ortodocși Canonici din Italia și Malta s-a desfășurat la Veneția (Italia), în ziua de luni 31 mai 2010, la sediul Arhiepiscopiei Ortodoxe a Italiei și Maltei din jurisdicția Patriarhiei de Constantinopol. Au participat Înalt Preasfințitul Mitropolit Ghenadie (Patriarhia Ecumenică), Înalt Preasfințitul Arhiepiscop Inochentie (Patriarhia Moscovei), Preasfințitul Episcop Siluan (Patriarhia Română) și Înalt Preasfințitul Galaction (Patriarhia Bulgară) [prin delegație].
2.      S-a discutat Regulamentul Intern al Consiliului Episcopal Ortodox din Italia și Malta (CEOIM). Dintre obiectivele CEOIM amintim: a) să păstreze și să contribuie la unitatea Bisericii Ortodoxe în Italia și Malta, conform Credinței, Tradiției și Doctrinei sale și b) să coordoneze toate activitățile de interes comun (pastoral, catehetic, liturgic, asistență sociala, editură, comunicare, educație, etc.). Totul având ca scop fundamental de a sluji omului pentru care Domnul S-a născut, a fost răstignit și a înviat.
3.      S-a confirmat necesitatea de a continua "Dialogul Frățesc" cu celelalte biserici și realități creștine, și cu toți oamenii de bună credință, premiză indispensabilă pentru un dialog teologic, având ca scop de a aduce o contribuție creștină comună la soluționarea problemelor sociale din Italia și Malta
 
 
Veneția, 31 Mai 2010
 
Înaltpreasfințitul Mitropolit Ghenadie (Patriarhia Ecumenică)
Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Inochentie (Patriarhia Moscovei)
Preasfințitul Episcop Siluan (Patriarhia Română)
Înaltpreasfințitul Mitropolit Galaction (Patriarhia Bulgară)

RESURSE

PORTALUL THEOFANIA

 

5 x 1000

 

 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

FONDUL SOLIDARITATEA

 
 

ȘTIRILE CELE MAI CITITE

SAN LORENZO DEI ROMENI

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

FTOUB ROMA

 
 

MISIUNEA SFÂNTUL IERARH NICOLAE

 

 
 

FACEBOOK

 

ULTIMELE PUBLICAȚII

ȘTIRI DIN VIAȚA EPARHIEI

 

NEPSIS

 
 

CENTRUL DE PELERINAJE

VĂ RECOMANDĂM

NUMĂRUL TOTAL DE VIZITATORI

14325101