Sugestii pastorale pentru anul 2021 | Noua rubrică de pe site-ul Episcopiei dedicată Anului omagial al pastorației românilor din diaspora

Anul 2021 a fost declarat, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Anul omagial al pastorației românilor din diaspora. Cu binecuvântarea și la inițiativa Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, începând cu luna ianuarie a acestui an, site-ul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei se îmbogățește cu o nouă rubrică, Sugestii pastorale pentru anul 2021, dedicată îmbunătățirii activităților pastoral-misionare în cuprinsul Eparhiei și datorată de proclamarea Anului Omagial al pastorației românilor din diaspora.

 

Prin această rubrică, ce va fi difuzată și pe rețelele oficiale de socializare ale Episcopiei, se dorește implicarea tuturor parohiilor în grija firească de a întâmpina nevoile comunității ortodoxe românești răspândită pe întreg teritoriul italian. Astfel, fiecare dintre cele 24 de Protopopiate existente astăzi la nivel eparhial, vor aduce sugestii de ordin pastoral menite să sporească prezența liturgică și misionară a clericilor în mijlocul credincioșilor încredințați spre păstorire.

 

Pe parcursul a 12 săptămâni, cu programarea a două protopopiate pe fiecare săptămână, cele 24 de Protopopiate vor propune sugestii pastorale pentru anul în curs, ce vor fi puse la dispoziția atât a tuturor clericilor și preoteselor din eparhie, dar și a credincioșilor ce vor vizita noua rubrică de pe portalul Episcopiei (www.episcopia-italiei.it).

 

Să ajute Bunul Dumnezeu ca noua inițiativă pastoral-misionară dedicată fraților noștri români din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei să aibă folos duhovnicesc și multă roadă pe calea descoperirii Împărăției Cerurilor.

Emergenza Coronavirus

 

Nutrimento per l'anima

 

 
 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

 

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Notizie dalla diocesi

construimcatedrala.ro

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportage EORI

 
 

Vi consigliamo

Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

 

 

 

 

I giovani ortodossi

Numero totale di visitatori

12412297