Comunicat de presă

nr. 1/ 2019

Sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, în ziua de marți, 5 februarie 2019, la pomenirea Sfintei Mucenice Agata, vor avea loc lucrările Adunării Eparhiale și ale Congresului Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (EORI). Evenimentul se va desfășura în incinta Centrului Mariapoli P.A.F.O.M., din localitatea Castel Gandolfo (RM). În cadrul întrunirii, vor fi prezentate atât rapoartele sectoarelor de activitate ale EORI, aferente anului 2018, cât și propunerile pentru anul în curs.

Programul zilei va debuta cu slujba de Te Deum, după care Preasfințitul Părinte Episcop Siluan va adresa celor prezenți un cuvânt de întâmpinare.

În prima parte, în cadrul Congresului EORI, Pr. Protopop Gabor Codrea, parohul Bisericii ”Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” - Verona, va susține prelegerea: ”Biserica – Centrul vieții spirituale a satului Românesc”.

Vor urma saluturile reprezentanților autorităților române și italiene, prezenți la eveniment.

 Înainte de începerea lucrărilor Sesiunii Ordinare ale Adunării Eparhiale, cei prezenți vor avea posibilitatea să vizioneze un film în care va fi expusă retrospectiva evenimentelor din EORI în anul 2018.

La finalul lucrărilor Adunării Eparhiale, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan va avea o întâlnire cu preotesele și diaconițele prezente la eveniment, iar Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania se va întâlni cu clericii prezenți, pentru a discuta subiecte pastorale și administrative.

De asemenea, preoții prezenți vor participa la un seminar de informare prezentat de către doamna Secretar General Alina Hagima, privind redactarea proiectelor cu finanțări nerambursabile care sunt oferite de Ministerul pentru Românii de Pretutindeni (MRP).

 

Ce este Adunarea Eparhială?

 

Potrivit Statutului pentru Organizarea şi Funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, cât și a Statutului pentru Organizarea şi Funcţionarea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (art. 13-16), Adunarea Eparhială este: „organism deliberativ pentru toate problemele cu caracter administrativ, cultural, social, filantropic, economic și patrimonial ale Episcopiei”. Președintele Adunării Eparhiale este Chiriarhul Episcopiei. Adunarea Eparhială se compune din toți clericii din parohiile și mănăstirile Episcopiei, din stareții mănăstirilor Eparhiei și din câte doi reprezentanți mireni din fiecare parohie a Episcopiei.

 

Cine participă la Congresul Eparhial?

La Congresul Episcopiei participă, în afara membrilor Adunării Eparhiale, preotesele și diaconițele din Eparhie, precum și toți monahii și mirenii implicați în mod activ în proiectele și activitățile propuse de Centrul Eparhial.

Urgența Coronavirus

 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

   

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Notizie dalla diocesi

  construimcatedrala.ro

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  I giovani ortodossi

  Numero totale di visitatori

  12109520