12 ani de la Intronizarea primului episcop ortodox român în Italia

Cât aveți Lumina, credeți în Lumină, ca să fiți fii ai Luminii.

(Ioan 12, 36)

 

Astăzi, 8 mai 2020, se împlinesc 12 ani de la întronizarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, ca Întâistătător al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

***

Acest eveniment important, este pentru noi, clericii, monahii și credincioșii pe care îi păstoriți, un prilej de a Vă adresa cele mai alese felicitări, urări de sănătate și putere duhovnicească, spre a putea duce mai departe, cu același spor, păstorirea de-Dumnezeu-păzitei noastre Episcopii.

Pentru Eparhia noastră, această zi este un praznic de seamă, căci Domnul ne-a binecuvântat cu multă lumină și har în acești ani, lumină care a răsărit din lucrarea misionară care V-a caracterizat tot timpul. Ați fost și sunteți în continuare Episcopul care a știut să semene lumină printre oameni, să aducă speranță, să împace suflete, să zidească credință și să vindece inimi.

Cea mai mare bucurie pe care o trăim în aceste clipe, umbrite cumva de situația creată de pandemie, este că încă ne mai putem hrăni din acea dulceață pe care am gustat-o, alături fiindu-Vă; de acest har, de această bucurie, de acest dar de mare preț pe care ni l-ați lăsat moștenire – cum să fim mereu alături de Domnul! Dragostea de a trăi în Hristos, dragoste care ne-a cucerit și pe noi, cei care v-am urmat, atunci când ne așteptam cel mai puțin sau, când nu ne așteptam deloc. Dragoste care ne-a scos din deriva sufletească, dintr-o cumpănă sau dintr-o încercare și ne-a pus în fața Celui care v-a umplut desaga cu stele, stele care tot răsar și luminează astăzi toată Peninsula Italică.

Fiecare vârstă are un anumit chip de a iubi și a se dărui. Atât timp cât iubim și ne dăruim, Domnul sporește Lumina în lume, în popoare, în neamuri, în generații după generații. Nădăjduim că inimile noastre, ale tuturor celor care iată, înconjurăm altarele pe care le-ați binecuvântat aici în Italia, precum și inimile tuturor celor încredințați nouă spre păstorire, vor privi mereu la cer, acolo unde ne-ați învățat de la început să privim, căci de acolo vine Lumina pe care ne-ați descoperit-o!

Pentru toate binecuvântările primite, pentru toată lumina care vine din suflet, pentru prisosința de har pe care ați știut să o împărțiți celor din jur, Vă mulțumim din suflet, și-l rugăm pe mult milostivul Dumnezeu să primească dragostea și recunoștința noastră sinceră în Jertfelnicul Său cel mai presus de ceruri.

Lumina Învierii, pentru rugăciunile Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan de-Dumnezeu-Cuvântătorul și ale Sfântului Arsenie cel Mare, să lumineze mereu lucrarea cea sfințitoare a Preasfinției Voastre și Harul Domnului Hristos Cel înviat din morți, să Vă călăuzească pe calea cea mântuitoare și să Vă inspire în toate inițiativele viitoare, întru Mulți și Binecuvântați ani!

Urgența Coronavirus

 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

   

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Notizie dalla diocesi

  construimcatedrala.ro

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  I giovani ortodossi

  Numero totale di visitatori

  12167432