Semnarea protocolului dintre Guvernul Republicii Italiene și comunitățile ortodoxe din Peninsulă privind posibilitatea de slujire cu participarea credincioșilor 

foto: interno.gov.it

Astăzi, 15 mai 2020, la orele 16.30 (ora Italiei), când se prăznuiește Sfântul Cuvios Pahomie cel Mare, la sediul Guvernului Italian (Palazzo Chigi) a fost semnat un protocol privind redeschiderea lăcașurilor de cult ortodoxe în Italia.

Din partea Guvernului Italiei, au semnat Președintele Consiliului de Miniștri, Dl. Giuseppe Conte, și Ministrul de Interne, Dna. Luciana Lamorgese. Din partea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, protocolul a fostsemnat de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan.

Protocolul are ca obiectiv respectarea libertății de cult, în contextul acordurilor bilaterale, privind respectarea libertății religioase, în conformitate cu normele sanitare de prevenire a contagierii cu Covid – 19.

Începând cu data de 18 mai, va fi permis orice serviciu liturgic și orice întâlnire de natură religioasă, cu condiția respectării tuturor prevederilor sanitare de prevenire și limitare a răspândirii epidemiei care încă este în plină desfășurare.

Textul integral al  protocolului poate fi consultat pe site-ul Guvernului Italian, la următoarea adresă:

https://www.interno.gov.it/sites/default/files/2020.05.14_protocollo_comunita_ortodosse.pdf

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru această nouă etapă ce se deschide în viața credincioșilor, monahilor și credincioșilor din Eparhia noastră și mulțumim tuturor celor care s-au implicat, direct sau indirect, în a aduce la bun sfârșit acest protocol.

Urgența Coronavirus

 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

   

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Notizie dalla diocesi

  construimcatedrala.ro

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  I giovani ortodossi

  Numero totale di visitatori

  12167370