Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, împreună cu clerici și credincioși din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, l-au condus pe ultimul drum pe părintele Sorin Istrătescu (Parohia L’Aquila)

 

 

Preacucernicul Părintele Sorin Istrătescu, Parohul comunității „Sfinții Ierarhi Atanasie și Chiril, patriarhii Alexandriei” din L’Aquila, a trecut la cele veșnice luni, 18 ianuarie 2021, la vârsta de 61 de ani.

Slujba de prohodire a fost săvârșită miercuri, 20 ianuarie a.c., de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, alături de un sobor de clerici din eparhie. Înainte de slujba de prohodire, Preacucernicul Părinte Protopop Alin Iarca a oficiat Dumnezeiasca Liturghie, alături de preoții prezenți.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Siluan le-a vorbit celor prezenți despre iertare, ca cea care este cheia ce deschide ușa Împărăției Cerurilor: „Suntem chemați să ne iertăm unii pe alții. Să cerem iertare părintelui Sorin și să-l iertăm pentru ceea ce poate ne-a greșit. Așa fac fii adevărați ai Bisericii. Eu îi cunosc pe părintele, încă din tinerețe. Aș sublinia blândețea, dragostea de slujire  și jertfelnicia cu care Dumnezeu l-a înzestrat. Aceste virtuți rămân pentru noi un exemplu de urmat. Acum îl rugăm pe Domnul Hristos, pentru acestea și alte daruri pe care le-a avut și le-a înmulțit, să-l așeze pe părintele în lăcașurile cele veșnice”.

Părintele Sorin Istrătescu va fi înmormântat sâmbătă, 23 Ianuarie, în România, la Sibiu.

***

Părintele Sorin Istrătescu s-a născut la Sibiu, la data de 22 mai 1959. Studiile liceale le-a făcut la Sibiu (promoția 1979), tot aici absolvind și Facultatea de Teologie Ortodoxă, în anul 1990. A fost hirotonit preot, în anul 2000, pe seama catedralei „Sfinții Trei Ierarhi”, din Timișoara, de Înaltpreasfințitul Nicolae, Mitropolitul Banatului. Începând cu data de 05 octombrie 2009, părintele Sorin Istrătescu a fost numit preot paroh la Parohia „Sfinții Ierarhi Atanasie și Chiril, patriarhii Alexandriei”, din localitatea L’Aquila.

 

Veșnică odihnă robului lui Dumnezeu Sorin, preotul, fratele și împreună-slujitorul nostru, și pomenirea lui din neam în neam!

 

 

 
 

Emergenza Coronavirus

 

Nutrimento per l'anima

 

 
 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

LA MISSIONE DI SAN NICOLA

 

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Notizie dalla diocesi

construimcatedrala.ro

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportage EORI

 
 

Vi consigliamo

Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

 

 

 

 

I giovani ortodossi

Numero totale di visitatori

12412353