Cambia lingua:

Prezentare Centrul de Studii Teologice Sfântul Cuvios Dionisie Exiguul

 

 

Centrul de Studii Teologice Sfântul Cuvios Dionisie Exiguuleste o instituție de învățământ în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care funcționează din anul 2015.

In temeiul articolului 10 lit. b, d si art. 11 din Statutul de organizare si functionare al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și înurma hotărarilor Permanentei Consiliului Eparhial din 10 si 17 nov. 2015, a luat ființă un nou Organism numit: Centrul Ortodox de Studii Teologice Sfântul Cuvios Dionisie Exiguul (C.S.D.E.).

Centru de Studii Teologice Sfântul Dionisie Exiguul îsi propune sa promoveze în cadrul comunității române din Italia, Republica San Marino și Malta ideea de apartenență la identitatea românească și educarea tinerei generații (dar nu numai) în spiritul respectului față de valorile românești, prin organizarea unor activități având nobilul scop de păstrare a identității lingvistice, etnice, culturale și religioase la nivelul comunităților româneștidin Italia.

Pe lângă cele de mai sus, C.S.D.E. se îngrijeste și de formare permanentăa clerului și credincioșilor Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, având vocația de a contribui la dezvoltare Bisericii Ortodoxe în general. Obiectivele sale sunt, înegală măsură, de oferi o mai bună formare a clerului și a credincioșilor din numita Episcopie cât și tuturor persoanelor interesate de viața Bisericii.

 C.S.D.E. își propune săpromovezeși să conducă lucrări de cercetare științifică în toate domeniile care privesc viața Neamului și a Bisericii.

Pentru a realiza aceste obiective, din anul 2015, Centru de Studii Sfântul Dionisie Exiguul, răspunzând nevoilor clerului și credincioșilor Episcopiei,organizează atât Cursuri regulate (on-line)la toate nivelurilede formare, cât și Cursurile Universității de Vară (propunându-și pe viitor organizarea de Congrese, Conferințe, Dezbateri și Manifestări culturale, Seminarii de formare pe diverse argumente, Simpozioane și întâlniri pe diferite teme, propuse atât de membrii Centrului de Studii cât și de participanții la aceste întâlniri), toate acestea raportându-se la dimensiunea formativa a acestei institutii .

Nu trebuie pierdut din vedere faptul ca C.S.D.E. pregăteste oamenii pentru Sfintele Altare, astfel  componenta liturgică fiind foarte prezentă  în cadrul Cursurilor de formare.

Astfel, anul 2019 a înscris în “palmaresul” Centrului de Studii cea de-a V-a ediție a Universității de Vară  “Sfântul Maxim Mărturisitorul și Sfânta Muceniță Ecaterina”.

Membrii Centrului de Studii, doctori și doctoranzi ai Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în colaborare cu doctori în științe, profesori și profesori universitari din țară și din străinătate, își propun, pe lângătoate acestea, săorganizeze și Cursuri de Teologie pentru mireni (un deziderat!).

C.S.D.E. are capacitatea de a organiza activități legale pentru susținerea financiară a Centrului.

 

SITE-ul CSDE !

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

12613064