Mesaj de condoleanțe cu ocazia decesului mamei Părintelui Protopop Petru Heisu (Perugia)

Preacucernice Părinte Petru,

Doamnă Preoteasă,

Îndoliată Familie,

 

Hristos a Înviat!

 

Am aflat, cu parere de rău, despre trecerea la cele veșnice a roabei lui Dumnezeu Elena, mamă, soacră și bunică, pentru cei care faceți parte din familia sa.

Deși despărțirea de cei dragi și, mai ales, se mama, este dureroasă, perioada în care a trecut în veșnicie sora noastră Elena este una cu totul binecuvântată, cerurile fiind deschise și primindu-i pe toți cei care au adormit întru nădejdea învierii. De aceea, cântarea “Hristos a înviat din morți” însoțeste prohodirea celei adormite, aducând mângâiere și nădejde de mântuire în inimile celor care suferă acum de pe urma despărțirii.

La acest moment de încercare pentru întreaga voastră familie, mă rog, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu Vicar, Atanasie de Bogdania, cu clerul, cu monahii și cu credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru iertarea și veșnica odihnă a sufletului roabei Sale Elena, acolo unde strălucește lumina Feței Mântuitorului Hristos Cel Înviat.

VEȘNICA EI POMENIRE, DIN NEAM ÎN NEAM!

Cu arhierească binecuvântare și cu părintească îmbrățișare familiei îndoliate,

 

 Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Urgența Coronavirus

 

Cerca

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

  LA MISSIONE DI SAN NICOLA

   

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Notizie dalla diocesi

  construimcatedrala.ro

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vi consigliamo

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

   

   

  I giovani ortodossi

  Numero totale di visitatori

  12180261