Cambia lingua:

Preoteasa Ioana Apetrei - 4 ani de la trecerea la cele veșnice

(2018 – 2022)

Pe Ioana (Vrânceanu la acel timp, devenită prin căsătorie Apetrei), am cunoscut-o în anul 2008 la Guidonia când am făcut o misiune în Postul Mare de pregătire a Sfintelor Paști. Atunci, împreună cu alte prietene de credință, a chemat la bisericăpe toți românii pe care îi cunoștea. De atunci am ținut legătura și s-a instaurat o relație duhovnicească și de nedespărțit. Ioana s-a adăugat parohiei de la Fonte Nuova unde a fost o misionară și o slujitoare râvnică. Povestea adesea despre bunica ei, care îi transmisese credința din copilărie, care era mereu îmbrăcată în costum popular și care, după liturghia duminicală, vizita bolnavii din sat. Această imagine i-a rămas profund impregnată în suflet și se asemăna bunicii sale în port și fapte, maestră a credinței primilor pași, pe care o visa adesea și de la care încă primea pilde de învățătură.

A dorit foarte mult să facă misiune la închisoarea Rebbibbia, institutul feminin. Pentru mai bine de 10 ani a fost prezentă săptămână de săptămână, dând o mărturie edificatoare și încurajatoare fetelor care se găseau acolo în suferință. Împreună cu viitoarea ei nașă de cununie, Doina Ilașcu, au demonstrat prin mărturia vieții proprii că este posibil, într-o lume injustă (cum era caracterizată de fetele restricționate) să trăiești cu corectitudine și onestitate. A prezentat prietenilor italieni câteva fete care fuseseră în închisoare, pentru a putea lucra. Cineva a întrebat-o: „Nu te temi să prezinți astfel de persoane la cunoscuții tăi care au încredere în tine? Dacă vor greși din nou aceste fete?” Ea a răspunse că înainte să prezinte fostele deținute oamenilor, le prezenta mai întâi Maicii Domnului spre schimbare și întărire într-o nouă viață.

Îi plăcea să cânte la strană și era interesată de studiul biblic din parohie. Avea o agendă unde își nota lucrurile care o zideau.  S-a implicat din 2012 în misiunea săracilor de la Monterotondo. Avea multă răbdare și asculta pe fiecare sărac în parte. Justifica pe aceștia și pe cei din închisoare, aducându-le circumstanțe atenuante și totodată dădea slavă lui Dumnezeu spunând: „Noi suntem prea-fericiți că nu suntem în locul lor.” Distribuia hrana caldă și le citea celor prezenți din „Cărarea Împărăției” a părintelui Arsenie Boca. A fost nașă la peste 11 copii din parohie și avea harisma împăcării celor ce erau în tensiuni familiale. Mergea, mai ales duminica, la frații supărați și îi asculta, îi sfătuia invocând Evanghelia și cele auzite în biserică, întrebându-i dacă acele lucruri sunt reale și de crezut pentru ei. Era imposibil ca interlocutorii să nu se rușineze și să nu se îndrepte, reconciliindu-se. O dată, ieșind de la o familie, o așteptau câțiva frați să meargă într-o altă misiune. Poarta (având arc) a izbit-o în frunte. Ea a spus surâzând, în ciuda vânătăii din frunte: „Diavolul s-a supărat pentru că am vorbit prea mult despre Dumnezeu în această familie care nu îL cunoștea!”

Era o persoană foarte curată și transparentă și de aceea relaționa foarte ușor cu multă lume. Avea o forță de credință care îi impresiona pe italienii unde a lucrat de-a lungul timpului. Pe mulți i-a adus la slujbele din parohia noastră ortodoxă. Pe alții i-a adus la povățuire duhovnicească, căci se găseau în momente critice și de nedepășit. A organizat sfeștanii în familiile italienilor. Făcea pelerinaje de 4 ori pe an la Sfântul Nicolae, incluse momentele dificile sau de decizie din viața ei. Avea o încredere nezdruncinată în Sfântul de la Bari, cel ce „a câștigat cu smerenia cele înalte, cu sărăcia cele bogate”. Numele copilului care ulterior l-a dobândit, a fost inspirat de la numele sfântului ei mult iubit. La Bari cunoștea o familie de italieni care o considerau ca pe fiica lor și o găzduia și ospăta nu numai pe ea, ci și pe toți pelerinii care o însoțeau de fiecare dată. Avea „priză” la toți pe care îi întâlnea, mai ales la preoți și maici de mânăstire. La București avea o bună cunoștință, pe părintele Gheorghe Dogaru, prin care a înlesnit pictarea icoanelor iconostasului nostru și a bisericii de la Monterotondo. A povestit mai multe întâmplări miraculoase referitor la aducerea personală a icoanelor din România. Întreținerea mașinii o făcea de câteva ori pe an, parcurgând mii de kilometri între Italia și România, între Roma și Focșani. Ioana se ocupa cu împodobirea iconostasului și a icoanelor sfinților sărbătoriți în ajunul tuturor sărbătorilor și Praznicelor împărătești.

Parcă se grăbea să facă cât mai multe lucruri, presimțind că firul vieții nu îi va fi foarte lung. Își dorea din tot sufletul să aibă o familie. În 2015 am avut în Postul Crăciunului un cântăreț, Marian Glica (actualul părinte și consilier al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului), care ulterior a prezentat pe Ioana a noastră lui Alexandru Apetrei, din Bacău. Alexandru a venit în Italia și s-au căsătorit în 2017.  A fost preoțit în același an. Ioana s-a îmbolnăvit de o răceală gravă. Fiind gravidă nu a luat decât paracetamol (ca să nu dăuneze sănătății copilului). Când s-a dus după câteva luni a fost diagnosticată cu un cancer la plămâni. Când Nicolae s-a născut, în ciuda placentei ce conținea celule canceroase, acesta s-a născut perfect sănătos. A fost sub observație la spitalul „A. Gemelli”[1] pentru 2 săptămâni, apoi din nou internată, boala a avansat și în cele din urmă a trebuit să fie intubată. Plămânii nu au făcut față (metastază). Iubind-o mult pe Maica Domnului, în ziua de 8 august, în Postul Dânsei, a fost chemată de Dumnezeu în odihna Sa veșnică. Parastasul a avut loc la Monterotondo pe 10 august, fiind prohodită de PS Siluan, PS Atanasie de Bogdania, împreună cu un sobor de 17 preoți și 2 diaconi. Înmormântarea preotesei  a avut loc duminică, 12 august 2018, în localitatea Româneşti, comuna Bereşti-Tazlău din judeţul Bacău.

În final aș dori să subliniem că a fost o tânără model pentru toți tinerii ortodocși, care ar avea ochi să vadă un astfel de exemplu și, totodată (precum sfânta Parascheva), o creștină matură, demnă de a fi numită maica preoteasă Ioana, pentru înțelepciunea și discernământul de care a dat dovadă în ultima parte a vieții ei, dar mai ales referitor la cum a știut să înfrunte propria-i boală, dând ea confort și întărire celor care o vizitau.

Va rămâne veșnic în amintirea noastră. Dumnezeu să o odihnească cu drepții Lui!

 

Preot Bogdan Petre

 

 

 [1] În acea perioadă Ioana a vizitat-o de mai multe ori pe preoteasa Sorina Dobrotchi (Parohia Sf. Mc. Acachie din Catanzaro-Crotone), care și ea era bolnavă în stadiu terminal la același spital. 

Vedi la mappa interativa delle parrocchie ortodosse romene in Italia.

Come scegliere il miglior casinò online?

La scelta dei migliori casinò online nel Regno Unito può essere un compito scoraggiante in quanto ci sono più di 100 casinò online migliori nel Regno Unito. Tuttavia, prima di andare nel gioco d azzardo e nella storia di giocare a giochi da casinò nel Regno Unito, i giocatori devono comprendere e prepararsi per la decisione in vista. Il gioco d azzardo è divertente, eccitante e gratificante tutto in una volta. Ma le cose possono andare sproporzionate in pochissimo tempo se non si imposta un limite. Oggi ci sono diversi giocatori d azzardo con importanti dipendenti da gioco nel Regno Unito. Tutto ciò avrebbe potuto essere fermato se fosse stata fatta una corretta preparazione. Per questo motivo, i nostri esperti qui raccomandano di impostare un budget di gioco che prevede quanto in una settimana o un mese ti è permesso giocare d azzardo. E i giocatori che non sono sicuri della loro capacità di controllarsi possono cercare una guida e aiuto da esperti di gioco d azzardo responsabili sin dall inizio. Nonostante diversi migliori siti di casinò online, i nuovi siti di casinò del Regno Unito continuano a unirsi alla lega con offerte appetitose. Queste offerte, che vanno dal bonus di benvenuto a giri gratuiti, rendono difficile per i giocatori sapere quale di questi migliori siti di gioco online uk scegliere. Per fortuna, i giocatori possono ora scegliere il loro sito di casinò preferito dalle liste dei casinò del Regno Unito dalla nostra recensione sopra poiché offrono funzionalità diverse come il ritiro veloce e il ritorno al giocatore (RTP). Oltre ai siti Web sopra menzionati, abbiamo elencato alcuni dei più popolari di seguito. Offrono una vasta gamma di giochi dagli slot ai giochi da tavolo. La maggior parte di loro ha una funzione di chat dal vivo in cui puoi parlare con una persona reale che ti aiuterà in caso di problemi. Alcuni di loro hanno un app mobile che rende più facile accedere al tuo gioco preferito ovunque. Il nostro sito evidenzia un elenco di siti che sono fortemente affiliati con organizzazioni di gioco d azzardo responsabili nel Regno Unito e oltre. Questi siti sono anche costruiti con software che identificano i giocatori d azzardo problematico contribuendo a ridurre o domare il gioco d azzardo impulsivi. Questa pianificazione visibile in qualsiasi sito di casinò si traduce in un gioco di casinò più sano pieno di brivido, speranza e ricompensa. Il Centro internazionale ICRG per il gioco d azzardo responsabile ha un call center. Ci sono altre istituzioni nel Regno Unito come Gamcare, Gambersannonymous e Begambleaware. Tutti questi siti hanno assistenti chiamati disponibili per parlare in qualsiasi momento della giornata. Questi siti menzionano tutti una cosa, scommettono per divertimento e non come una richiesta. Con questo in mente, puoi iniziare il tuo viaggio per trovare i migliori casinò online nel Regno Unito.

Il Casinò Cookie è già noto a molti giocatori in Svizzera. Se siete tra i pochi che non hanno mai sentito parlare di questo casinò online, allora questo articolo fa al caso vostro per scoprire se il casinò è una truffa o una cosa seria. Perché in questo articolo condivideremo con voi tutte le informazioni importanti sul casinò. In questo modo imparerete esattamente se il casinò è una buona scelta per voi. Per questo, nel nostro articolo prestiamo attenzione a molti aspetti del miglior casinò online. Vi diremo quanto il casinò sia sicuro per voi dando un occhiata alle licenze dell Autorità di gioco di Malta. Daremo anche un occhiata speciale alla selezione di giochi del casinò. Inoltre, è ovviamente importante che ci sia un buon bonus casinò che possiamo trovare per voi. Infine, ma non meno importante, daremo un occhiata alle opzioni di deposito e prelievo del casinò online.

I bonus di benvenuto sono ancora una parte importante del marketing dei casinò online, e il bonus di benvenuto è di solito la prima cosa che si incontra quando si viene introdotti in un casinò. Un bonus di benvenuto è un ottimo modo per iniziare a giocare in un nuovo casinò. Offerte promozionali come questa sono imperdibili se state per iniziare a giocare in un nuovo casinò. Noi del team controlliamo costantemente i casinò per vedere quali offerte hanno attualmente da offrire ai loro giocatori. In questa pagina, esamineremo le offerte attuali dei casinò per i nuovi giocatori nel 2022 e come trovare i migliori bonus di benvenuto. In questa pagina analizzeremo quali sono i migliori bonus di benvenuto e spiegheremo il significato di questi bonus. Vi spiegheremo passo dopo passo come ottenere questi bonus al casinò. Ad esempio, il bonus di benvenuto senza deposito richiede la registrazione al casinò. Vi diremo anche quali sono i termini e le condizioni di questi prodotti: può sembrare noioso, ma se volete sfruttarli al meglio, vale sempre la pena di tenere conto dei termini e delle condizioni. Naturalmente, passeremo anche in rassegna i punti di forza e di debolezza più essenziali di questo tipo di promozione e scopriremo quanto sia comune questo bonus nei casinò di oggi. Vi diremo anche quali opzioni hanno i giocatori per questo tipo di bonus e vi sveleremo i nostri migliori consigli per la caccia ai bonus, sia per i casinò online più vecchi che per quelli appena aperti. Scegliete il miglior bonus di benvenuto per voi e prendete i migliori bonus del casinò del 2022.

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 
 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13937835