Cambia lingua:

În memoriam: Pr. Ioan Tobă (1951 – 2022)

 

 

Pr. Ioan Tobă s-a născut în comuna Mihai Viteazul (Cluj), în data de 22 Februarie 1951. A absolvit Institutul Teologic de grad universitar din Sibiu, în anul 1977. A fost hirotonit preot de către PS Emilian (Birdaș), la Alba Iulia, în data de 30 Octombrie 1977. Din anul 1977 și până în anul 1990, a fost preot paroh în Cristuru Secuiesc (Harghita), unde s-a ocupat de șapte comunități ortodoxe românești. În anul 1990, este transferat preot paroh la Micești, județul Cluj, unde rămâne până în anul 1992. În anul 1992 se stabilește, împreună cu familia, în Italia, unde, cu ajutorul lui se înființează parohia „Sfântul Dasie de la Durostor”, din Ancona, la data de 14 noiembrie 1992, la solicitarea credincioșilor ortodocși români din regiunile Marche, Abruzzo şi Emilia Romagna.

Preacucernicul părinte Ioan Tobă, neavând locaş de cult propui, și-a desfășurat activitatea pastoral-misionară în Capela de la gara din Ancona până în anul 2007 când, datorită bunei înțelegeri cu Biserica Romano-Catolică locală, comunitatea ortodoxă română primește spre slujire biserica “Santissima Annunziata” din strada Podesti nr.12, unde se află şi acum.

Datorită prezentei la Ancona încă de la anul 570 d.H. a Sfintelor Moaște ale Sfântului Dasie, părintele împreună cu credincioșii români au ales ca ocrotitor pe acest sfânt român, Sfântul Mucenic Dasie de la Durostorum (20 noiembrie). Credincioșii s-au bucurat de sfintele slujbe, mai ales cele duminicale şi praznicale şi în mod special de cele de Înviere (Sfintele Paşti), trăind cu intensitate momentele de întâlnire cu Dumnezeu, de îmbogățire spirituală şi înălțare a cugetului către cele de sus.

Părintele Ioan Toba pe lângă activitatea pastoral-misionară a desfășurat şi activitate social-filantropică. Astfel ori de câte ori a fost nevoie, au fost cercetați şi ajutați cei în nevoință (nu putini din păcate), actele de caritate nelipsind. O grijă deosebită s-a acordat creșterii frumoase a tinerilor.

Sub păstorirea de către părintele Ioan Tobă, comunitatea ortodoxă română din Ancona s-a bucurat şi de vizite pastorale importante, după cum urmează: în septembrie 1995 Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Arhiepiscop şi Mitropolit al B.O.R. din Germania şi Europa Centrală; în octombrie 1998 Înaltpreasfințitul Părinte Iosif de la Paris, Arhiepiscop şi Mitropolit al Europei Centrale şi Meridionale; 1999, 2000, 2001, 2002, (18-25 ian.) Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Arhiepiscop şi Mitropolit al Ardealului, în acea  vreme episcop al Caransebeșului; 2005 şi 2010 Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. 

La sfârșitul anului 2011, din încredințarea și binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, preotul Ioan Tobă primește ascultarea de a organiza o nouă parohie românească̆ pe meleagurile marchigiane, anume la Fabriano, provincia Ancona. Noua parohie ce urma să se înființeze primește, prin decizie chiriarh ală, ca hram pe „Sfântul Apostol Bartolomeu” (11 iunie).

Odată̆ încredințată misiunea de înființare a unei noi parohii, preotul Ioan Tobă a procedat la adunarea credincioșilor ortodocși, emigranți români din zonă, și începe a solicita autorităţilor eccleziale romano-catolice din Fabriano un locaș de cult adecvat pentru serviciile religioase ortodoxe. Susținuți de Preasfințitul Părinte Episcop Episcop SILUAN, cât și de relațiile noastre de bună înțelegere cu Diocesa Romano-Catolică de Fabriano - Matelica, Excelența Sa, Episcopul Giancarlo Vecerrica, se dă acordul, provizoriu, de a celebra sfintele slujbe în monumentala Biserică „Sant’Agostino” din via Ramelli, nr. 100. În urma deciziei chiriarhale a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, începând cu data de 18 mai 2012 este recunoscută oficial Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Apostol Bartolomeu” din Fabriano și numirea preotului Ioan Tobă, preot paroh al acesteia.

Activitatea pe care a desfășurat-o părintele Ioan Tobă în parohie este cea de natură liturgică, pastoral – duhovnicească, misionară și socială. Un accent special sa pus pe cateheza adulţilor și a copiilor.

Activitatea socială, culturală, cât și marcarea marilor evenimente din istoria Bisericii Ortodoxe Române și a României, a fost o parte importantă din preocupările părintelui în vederea întăririi conștiinței enoriașilor spre identitate si unitate.

Cultivarea relaţiilor cu autoritățile ecleziastice și laice locale, sunt făcute cu un interes bine determinat pentru punerea în valoare a adevăratei imagini a enoriașilor ca suflet de creștin ortodox și iubitor de semeni.

Câteva mărturii a mirenilor care l-au cunoscut pe părintele Ioan Tobă

„Pentru mine a fost un duhovnic foarte atent, care știa să asculte problemele fiecăruia cu răbdare și iubire, dând mereu un sfat de mângâiere și îmbărbătare, știind să ajute în a regăsi liniștea, pacea și echilibrul necesar ca să poți merge înainte indiferent de greutățile care se iveau.’’

„Era un om blând, afectuos, iubea mult copii și deseori povestea cu nostalgie din amintirile sale din copilărie în legătură cu tatăl său. Ne îndemna cu drag în cele două fraze pe care le spunea la sfârșitul Liturghiei, pentru că părintele nu predica mult, ne îndemna să-i iubim pe toți așa cum sunt, să-i ajutăm, să ne păstrăm pacea și să facem mereu voia Domnului căci El mult ne-a iubit pe noi.”

„Iubea mult cântările bisericești, se emoționa si se mândrea de fiecare dată când le cântam cu toții, mai ales la întâlnirile interconfesionale la care participa cu mare bucurie și dăruire spre binele comunității romanești pe care o păstorea cu multă râvnă. De asemenea, îndemna pe tinerii care erau înzestrați de Dumnezeu cu darul cântării să nu înceteze niciodată să cânte Domnului și le cerea câteodată: Ia mai cântați o cântare, că tare mă bucur să vă aud.”

„Era foarte bucuros să lărgească și mai mult comunitatea și chiar să închege și altele mai îndepărtate fiind convins că asta așteptă Dumnezeu de la dânsul. A fost sprijinit de cei care i-au stat alături și credeau în această necesitate și trezire spirituală aici pe pământ străin, departe de România mamă.”

„A fost pentru mulți ca un tată înțelegător și foarte disponibil.”

„L-am cunoscut în anul 2000 la Capela gării din Ancona. A fost foarte impresionat văzând o familie cu 4 copii, încât i-au dat lacrimile. De multe ori la Sfânta Liturghie eram doar el și noi, motiv pentru care a mers și în alte locuri să slujească (Pesaro, Macerata și Ascoli) până în momentul în care în aceste localități s-au înființat parohii. Îmi amintesc faptul că în portbagajul mașini avea în permanență cele necesare pentru slujirea Sfintei Liturghii, o numea Biserica din portbagaj!”

A fost un preot deosebit: blând, răbdător, disponibil în orice moment, atent la nevoile credincioșilor, uneori din puținul pe care-l avea făcea milostenie.

În ultimii 10 ani se deplasa mereu cu mașina de la Ancona unde locuia, la Fabriano (cca.75 km) deși starea sănătății nu era prea bună.

A fost unul dintre primii preoți români din Italia, care a dat dovadă de mult curaj în misiunea pe care o făcea, cu o dragoste nemăsurată pentru Biserica și neamul nostru românesc!

Părintele Ioan Tobă a plecat la Domnul după̆ o lungă suferință pe care a purtat-o cu mare curaj și demnitate, la data de 22 ianuarie 2022.

Veșnică să-i fie pomenirea!

 

 

 

 

 

Vedi la mappa interativa delle parrocchie ortodosse romene in Italia.

Come scegliere il miglior casinò online?

La scelta dei migliori casinò online nel Regno Unito può essere un compito scoraggiante in quanto ci sono più di 100 casinò online migliori nel Regno Unito. Tuttavia, prima di andare nel gioco d azzardo e nella storia di giocare a giochi da casinò nel Regno Unito, i giocatori devono comprendere e prepararsi per la decisione in vista. Il gioco d azzardo è divertente, eccitante e gratificante tutto in una volta. Ma le cose possono andare sproporzionate in pochissimo tempo se non si imposta un limite. Oggi ci sono diversi giocatori d azzardo con importanti dipendenti da gioco nel Regno Unito. Tutto ciò avrebbe potuto essere fermato se fosse stata fatta una corretta preparazione. Per questo motivo, i nostri esperti qui raccomandano di impostare un budget di gioco che prevede quanto in una settimana o un mese ti è permesso giocare d azzardo. E i giocatori che non sono sicuri della loro capacità di controllarsi possono cercare una guida e aiuto da esperti di gioco d azzardo responsabili sin dall inizio. Nonostante diversi migliori siti di casinò online, i nuovi siti di casinò del Regno Unito continuano a unirsi alla lega con offerte appetitose. Queste offerte, che vanno dal bonus di benvenuto a giri gratuiti, rendono difficile per i giocatori sapere quale di questi migliori siti di gioco online uk scegliere. Per fortuna, i giocatori possono ora scegliere il loro sito di casinò preferito dalle liste dei casinò del Regno Unito dalla nostra recensione sopra poiché offrono funzionalità diverse come il ritiro veloce e il ritorno al giocatore (RTP). Oltre ai siti Web sopra menzionati, abbiamo elencato alcuni dei più popolari di seguito. Offrono una vasta gamma di giochi dagli slot ai giochi da tavolo. La maggior parte di loro ha una funzione di chat dal vivo in cui puoi parlare con una persona reale che ti aiuterà in caso di problemi. Alcuni di loro hanno un app mobile che rende più facile accedere al tuo gioco preferito ovunque. Il nostro sito evidenzia un elenco di siti che sono fortemente affiliati con organizzazioni di gioco d azzardo responsabili nel Regno Unito e oltre. Questi siti sono anche costruiti con software che identificano i giocatori d azzardo problematico contribuendo a ridurre o domare il gioco d azzardo impulsivi. Questa pianificazione visibile in qualsiasi sito di casinò si traduce in un gioco di casinò più sano pieno di brivido, speranza e ricompensa. Il Centro internazionale ICRG per il gioco d azzardo responsabile ha un call center. Ci sono altre istituzioni nel Regno Unito come Gamcare, Gambersannonymous e Begambleaware. Tutti questi siti hanno assistenti chiamati disponibili per parlare in qualsiasi momento della giornata. Questi siti menzionano tutti una cosa, scommettono per divertimento e non come una richiesta. Con questo in mente, puoi iniziare il tuo viaggio per trovare i migliori casinò online nel Regno Unito.

Il Casinò Cookie è già noto a molti giocatori in Svizzera. Se siete tra i pochi che non hanno mai sentito parlare di questo casinò online, allora questo articolo fa al caso vostro per scoprire se il casinò è una truffa o una cosa seria. Perché in questo articolo condivideremo con voi tutte le informazioni importanti sul casinò. In questo modo imparerete esattamente se il casinò è una buona scelta per voi. Per questo, nel nostro articolo prestiamo attenzione a molti aspetti del miglior casinò online. Vi diremo quanto il casinò sia sicuro per voi dando un occhiata alle licenze dell Autorità di gioco di Malta. Daremo anche un occhiata speciale alla selezione di giochi del casinò. Inoltre, è ovviamente importante che ci sia un buon bonus casinò che possiamo trovare per voi. Infine, ma non meno importante, daremo un occhiata alle opzioni di deposito e prelievo del casinò online.

I bonus di benvenuto sono ancora una parte importante del marketing dei casinò online, e il bonus di benvenuto è di solito la prima cosa che si incontra quando si viene introdotti in un casinò. Un bonus di benvenuto è un ottimo modo per iniziare a giocare in un nuovo casinò. Offerte promozionali come questa sono imperdibili se state per iniziare a giocare in un nuovo casinò. Noi del team controlliamo costantemente i casinò per vedere quali offerte hanno attualmente da offrire ai loro giocatori. In questa pagina, esamineremo le offerte attuali dei casinò per i nuovi giocatori nel 2022 e come trovare i migliori bonus di benvenuto. In questa pagina analizzeremo quali sono i migliori bonus di benvenuto e spiegheremo il significato di questi bonus. Vi spiegheremo passo dopo passo come ottenere questi bonus al casinò. Ad esempio, il bonus di benvenuto senza deposito richiede la registrazione al casinò. Vi diremo anche quali sono i termini e le condizioni di questi prodotti: può sembrare noioso, ma se volete sfruttarli al meglio, vale sempre la pena di tenere conto dei termini e delle condizioni. Naturalmente, passeremo anche in rassegna i punti di forza e di debolezza più essenziali di questo tipo di promozione e scopriremo quanto sia comune questo bonus nei casinò di oggi. Vi diremo anche quali opzioni hanno i giocatori per questo tipo di bonus e vi sveleremo i nostri migliori consigli per la caccia ai bonus, sia per i casinò online più vecchi che per quelli appena aperti. Scegliete il miglior bonus di benvenuto per voi e prendete i migliori bonus del casinò del 2022.

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 

 
 
 

construimcatedrala.ro

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2021/2022

13499164